Zwiedzanie Apulii – 3 pomysły na wycieczki na zimowy weekend

W sezonie zimowym nawet przedłużony weekend wystarczy na podróż po Apulii. Mam dla Ciebie trzy plany wycieczek weekendowych oraz plany w wersji do druku. Być może bilet lotniczy do Bari będzie Twoim prezentem świątecznym lub jednym z marzeń do zrealizowania w Nowym Roku? Czy zwiedzanie Apulii zimą to opcja dla Ciebie?

Zakładam, że przylatujesz do Bari na weekend i to miasto będzie bazą wypadową. W planach wycieczek przygotowałam alternatywę dla noclegów w Bari. Dwie wycieczki bez problemu zrealizujesz podróżując pociągami i autobusami, wycieczka do Castel del Monte będzie wymagała posiadania samochodu. Wypożyczenie samochodu jest bardzo dobrą opcją na dotarcie do trudniej dostępnych miejsc. W tym poście dowiesz się jak wynająć auto w Bari.

Wszystkie propozycje wycieczek są w duchu slow tourism, dlatego ciesz się każdą chwilą Twojej podróży, miej oczy szeroko otwarte i kubki smakowe przygotowane na nowe doznania kulinarne. 

 

 

1. weekendowa wycieczka – dwa największe miasta Apulii – Bari i Lecce

1. dzień: Lecce, nocleg w Lecce, powrót do Bari następnego popołudnia

2. dzień: rano – zwiedzanie Lecce, wieczór w Bari

3. dzień: zwiedzanie Bari  

 

Pobierz plan wycieczki do druku

 

1. i 2. dzień – Lecce

Z Bari do Lecce dojedziesz pociągiem – sprawdź rozkład lub samochodem. Miasta dzieli 150 km, zarówno samochodem jak i pociągiem dojedziesz w 1 godz. i 40 min. Bilet kolejowy kosztuje ok. 10 €. 

 

 

Lecce to perła baroku, Florencja Południa, muzeum pod gołym niebem oraz klimatyczne uliczki z niezliczonymi lokalami. Lecce to klasa, elegancja i sztuka. Warto tu spędzić wieczór, bo właśnie tą porą uwydatnia się atmosfera tego miasta, do życia budzą się knajpki serwujące lokalne przysmaki. Jedną z atrakcji może być nocleg w barokowych, majestatycznych kamienicach starego miasta. 

 

Weekend w Apulii zimą - amfiteatr w Lecce

 

Zwiedzanie: Pulsującym sercem miasta jest Piazza Sant’Oronzo z amfiteatrem, statuą św. Oronzo, knajpkami i sklepikami. Amfiteatr sięga I wieku naszej ery, do dziś zachowały się  tylko jego części, amfiteatr gości różnego rodzaju
wydarzenia kulturalne. 

Kościół Santa Chiara to przykład bogatej barokowej sztuki.

Via Vittorio Emanule II to dziś urocza uliczka pełna unikalnych sklepów,
a kiedyś ulica, przy której mieszkali 
wysoko urodzeni mieszkańcy miasta.
Warto więc zwrócić uwagę na pałace i nobliwe budynki wzniesione wzdłuż ulicy. 

Po drodze zobaczysz kościół dedykowany świętej Irenie – pierwszej
patronce miasta. 

 

Weekend w Apulii zimą - uliczka w Lecce

 

Piazza Duomo to duży plac otoczony z trzech stron barokowymi budowlami.
Największy z nich to katedra wzniesiona w XII wieku, a w XVII  przebudowana ze stylu  średniowiecznego na barokowy. Po lewej stronie wznosi się wieża katedralna wysoka prawie 70 metrów, się po prawej stronie jest Palazzo Vescovile – budynek,  który  gościł niegdyś biskupów, a w  tylnej  części placu znajduje się byłe  Seminarium  – Palazzo  del Seminario. Plac jest bardzo sugestywnym miejscem przede wszystkim po zmierzchu, kiedy zostaje on
pięknie oświetlony.

 

Weekend w Apulii zimą - bazylika w Lecce

 

Pospaceruj po eleganckiej ulicy pełnej sklepików i lokali – via Palmieri, żeby dotrzeć do Bazyliki  św.  Krzyża – Basilica di  Santa Croce. Kościół ten jest jednym z najwspanialszych przykładów baroku miasta Lecce, budowany w XVI i XVII wieku, niezwykle bogato zdobiony. 

3. dzień – Bari

Zaplanuj zwiedzanie, spacerowanie i smakowanie na dwa dni, a potem ruszaj do Bari. W tym wpisie przeczytasz, co warto zwiedzić Bari. Jeśli chcesz otrzymać ode mnie przewodnik po Bari, w którym dokładniej opisuję miejsca, które musisz zobaczyć, polecam co i gdzie zjeść oraz daję praktyczne wskazówki, pobierz go poniżej. 

 

 

 

2. weekendowa wycieczka – w krainie trulli – Alberobello i Locorotondo

1. dzień: Alberobello, nocleg w Alberobello lub w Locorotondo

2. dzień: Locorotondo, powrót do Bari, nocleg w Bari

3. dzień: Bari

 

Pobierz plan wycieczki do druku

 

1. dzień – Alberobello

Do Alberobello dojedziesz z Bari pociągiem linii regionalnych FSE – rozkład, w niedzielę kursują tylko autobusy linii FSE, przystanek – Largo Sorrentino, znajduje się na tyłach dworca głównego. Koszt przejazdu to ok. 5 €.  Dużo łatwiej jest dojechać do Alberobello autem, podróż potrwa niecałą godzinę. 

 


Alberobello
 jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO dzięki
swojemu niezwykłemu, wprost bajecznemu centrum z charakterystycznymi
domkami. Budowle te nazywane są „trulli”, zbudowane z kamienia „na sucho”,
z charakterystycznym spiczastym dachem zakończonym niedużym
ornamentem o kształcie kuli. 

 

Weekend w Apulii zimą - trulli

 

Historia mówi, że domy te powstały w wyniku oszustwa fiskalnego –
w okresie Królestwa Neapolu, pewien pan feudalny wpadł na pomysł
skonstruowania domów niemurowanych, po to, by nie płacić za nie
podatków, a w razie kontroli rozebrać je. 

 

Weekend w Apulii zimą - Alberobello

 

Dziś dzielnica Rione Monti jest miejscem sklepików oferujących pamiątki i lokalne wyroby  artystyczne i kulinarne oraz zwiedzanie trulli. Można również wynająć taki domek i spędzić w  nim kilka nocy.

 

 

Optymalnym czasem na zwiedzanie Alberobello jest kilka godzin. Od Ciebie zależy, czy będziesz kontynuować podróż w Locorotondo, czy spędzisz noc w trullo, co jest jedyną w swoim rodzaju atrakcją. 

2. dzień – Locorotondo

Z Alberobello do Locorotondo dojedziesz również liniami FSE, w niedzielę tylko autobusami, podróż trwa 10 min. i kosztuje ok. 1 € .

Locorotondo jest miejscem często pomijanym w przewodnikach turystycznych, a pięknem dorównuje, a może nawet przewyższa, słynnemu Ostuni. To jedno z moich miejsc TOP w Apulii. Locorotondo oprócz pięknie brzmiącej nazwy, ma niezwykłe, urocze borgo antico – stare miasto. Położone jest na wzgórzu i otoczone winnicami, pełne białych kamieniczek i wąskich uliczek. 

 

Weekend w Apulii zimą - Locorotondo

 

To idealne miejsce na spacery i degustacje w rytmie slow oraz na obcowanie ze sztuką w niebanalny sposób. Sztuka współczesna w małym, starym kościółku? Czemu nie! Mnóstwo kwiatów na każdym balkonie? Ależ proszę, to wszystko do zobaczenia w małym Locorotondo.

 

Weekend w Apulii zimą - balkon w Locorotondo

 

Warto zobaczyć kościół Chiesa Madre San Giorgio oraz pospacerować wzdłuż murów miasta via Nardelli, skąd widać pobliskie rozległe winnice oraz małe trulli. 

Czas na powrót i nocleg w Bari. Z Locorotondo do Bari kursują pociągi FSE lub w niedzielę autobusy FSE, bilet kosztuje ok. 5  podróż trwa 1 godz. i 45 min., samochodem niecałą godzinę.

3. dzień – Bari

W tym wpisie przeczytasz, co warto zwiedzić Bari. Jeśli chcesz otrzymać ode mnie przewodnik po Bari, w którym dokładniej opisuję miejsca, które musisz zobaczyć, polecam co i gdzie zjeść oraz daję praktyczne wskazówki, pobierz go poniżej. 

 

 

3. weekendowa wycieczka – zwiedzanie Apulii Castel del Monte i Trani

1. dzień: Bari

2. dzień: rano – Trani, nocleg w Bari

3. dzień: Castel del Monte

 

Pobierz plan wycieczki do druku

 

1. dzień – Bari

W tym wpisie przeczytasz, co warto zwiedzić Bari. Jeśli chcesz otrzymać ode mnie przewodnik po Bari, w którym dokładniej opisuję miejsca, które musisz zobaczyć, polecam co i gdzie zjeść oraz daję praktyczne wskazówki, pobierz go poniżej. 

 

2. dzień – Trani

Drugiego dnia wybierz się pociągiem – rozkład – do Trani, przejazd trwa ok. 40 min. i kosztuję ok. 2,50 €. Samochodem drogą SS16 dotrzesz do Trani w niecałe 40 min. 

Trani to miasto położone nad morzem, bogate w kościoły, klasztory, pałace i place, które odzwierciedlają jego znamienitą przeszłość. Możesz je podziwiać spacerując po lungomare – promenadzie lub gubiąc się w krętych uliczkach starego miasta. Niewątpliwie warto zobaczyć katedrę, której jasny kolor pięknie kontrastuje z głębokim turkusem morza. Katedra wzniesiona pomiędzy XI i XIII w. jest najwyższym kościołem w Apulii, w jej wnętrzu można podziwiać fragmenty mozaiki. 

 

Weekend w Apulii zimą - katedra w Trani

 

200 metrów na wschód od katedry znajduje się drugi co do ważności zabytek Trani – zamek. Można go zwiedzać, bilet normalny kosztuje 5 €, ulgowy 3 €. Zobacz koniecznie dzielnicę żydowską – Quartiere Ebraico, w której zachowały się dwie z czterech synagog powstałych tu po przybyciu Żydów
w XI w.

Weekend w Apulii zimą - zamek w Trani

 

W restauracjach zjesz świeżą rybę, uważaj jednak na ceny, są dość wysokie. Na nocleg wróć do Bari.

3. dzień – Castel del Monte

Kolejny dzień to zwiedzanie miejsca tajemniczego, hołdującego wzorcowym geometrycznym kształtom. Mowa tu o zamku Castel del Monte. Dojazd samochodem zajmie ok. godziny przez SP231 i SP234, w drodze powrotnej możesz zatrzymać się w Ruvo di Puglia i pospacerować po jego wąskich uliczkach.

 

Weekend w Apulii zimą - widok z drogi

 

Dojazd do zamku transportem publicznym w sezonie zimowym jest utrudniony. Z Bari należy dojechać do Barletty, a potem przesiąść się w Ferrovie del Nord Barese do Andrii. To nie koniec drogi, ponieważ do Castel del Monte trzeba dojechać z Andrii autobusem linii 6 spod centrum handlowego Ipercoop Mongolfiera. Jesteś na miejscu? Niekoniecznie, bo w sezonie zimowym, tj. od 1 listopada do 31 marca, autobus ten nie kursuje. Zimą do Castel del Monte dojedziesz tylko samochodem, miejsce parkingowe przed wzgórzem, na którym wznosi się zamek jest płatne, tak jak i wstęp do zamku. W sezonie zimowym, od 1 listopada do 31 marca, zamek jest czynny od 9 do 18:30, w sezonie letnim od 10:15 do 19:45.

 

Weekend w Apulii zimą - Castel del Monte

 

Nie oczekuj, że będzie to zamek, który miałeś okazję już gdzieś widzieć. Ten jest niezwykły, i dlatego w 1996 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niezwykły, bo bardzo harmonijny, ośmiokątne kształty i w ogóle liczba osiem króluje w tym zamku – zbudowany z ośmiokątnych kamieni, ma osiem wież ośmiokątnych, wewnątrz ośmiokątne dziedzińce.

Niezwykły, bo wiadomo, że został zbudowany w 1240 r. na zlecenie Fryderyka II Hohenstaufa, ale nie wiadomo w jakim celu. Zamek nie spełnia funkcji obronnych – jest wzniesiony na małym wzgórzu pośrodku hektarów pól, ani funkcji mieszkaniowych – brakuje tu kuchni, stajni, pomieszczeń dla służby. Po co zatem Fryderyk kazał go wybudować? Teorii jest wiele. Prawdopodobnie, żeby pokazać swoją wielkość, lub żeby mieć miejsce, które służyłoby za świątynię ciała i ducha, albo laicki uniwersytet. 

Wróć do Bari i zjedz pyszną kolację.

 

 

Zwiedzanie Apulii w zimowy weekend? Świetny pomysł!

Jak widzisz w Apulii nie można się nudzić. Moje propozycje wycieczek to tylko niewielka część możliwości, które oferuje Apulia zimą. W poprzednim poście napisałam o pogodzie w sezonie zimowym, wydarzeniach i dwóch ważnych rzeczach, o których na pewno nie pomyślałbyś przed wyjazdem do Apulii w sezonie zimowym. Przeczytaj go koniecznie, ponieważ świetnie uzupełnia ten wpis. 

Jeśli podróżowałeś po Apulii zimą, napisz gdzie byłeś i co warto zobaczyć!

P.S. Jeśli udało Ci się dojechać do Castel del Monte bez „atrakcji”, które sponsoruje nam, podróżującym, włoski transport, to daj znać w komentarzu!