Tradycje Wielkanocne w Apulii

Wielkanoc w Apulii wiąże się z różnorodnymi wydarzeniami trwającymi od początku Wielkiego Postu aż do Niedzieli Wielkanocnej. W tym okresie, w miastach i miasteczkach, napotkacie procesje, rekonstrukcje wydarzeń związanych z pasją Chrystusa, nocne czuwania w kościołach lub co piątkowe drogi krzyżowe na ulicach miast.

 

 

Niedziela Palmowa

W Niedzielę Palmową w kościele wspomina się przybycie Chrystusa do Jerozolimy. Włosi przynoszą do kościoła gałązki oliwne, a nie liście palmowe, których też mają po dostatkiem. W małych miasteczkach, bardziej żywa jest tradycja przynoszenia dużego „bukietu” gałązek oliwnych, a potem wbijanie ich w ziemię na polach lub w gajach oliwnych, na znak pobłogosławienia ziemi, które ma jej zapewnić urodzaj. W dużych miastach natomiast, zanosi się symboliczną, małą gałązkę oliwną. 

Niedziela Palmowa jest ważnym świętem, we Włoszech składa się życzenia w ten dzień: Buone Palme! – dosłownie Dobrej Palmy 🙂 

 

 

Wielki Czwartek

Wielki Tydzień to przeplatanie się zwyczajów ludowych z tradycją chrześcijańską. Wiele miast ma swoje odrębne zwyczaje, związane z historią miejsca lub z jego świętym patronem. Ogólnym zwyczajem, oprócz uroczystej Mszy Świętej upamiętniającej ostatnią wieczerzę, są procesje. Różnią się jednak od miasta do miasta. Najbardziej znaną procesją jest ta w Taranto. 

 

Obchody w Taranto

Wczesnym południem zaczyna się tzw. pielgrzymka bractw. Bracia – parafianie ochotnicy – wychodzą na ulice miasta w parach lub grupkach, bosi, w specjalnej szacie z kapturem, który zakrywa również twarz. Pielgrzymka ta zatrzymuje się w każdym kościele w mieście, i powraca do kościoła Del Carmine, z którego wyruszyła. Warto zaznaczyć, że bracia wyruszają po kolei na procesję, nie wszyscy jednocześnie, oraz że muszą powrócić do kościoła przed północą, kiedy to zaczyna się procesja Matki Bolesnej. Pielgrzymka braci w pokutnych strojach ma przypominać pielgrzymkę w celu odpuszczenia grzechów.

 

źródło: tarantomagna.it

Obchody w Conversano 

Obrzędy Wielkoczwartkowe wiążą się z licznymi wystawieniami obrazów Świętych w kościołach, do których udają się wierni. Wieczorem odbywa się Liturgia Ostatniej Wieczerzy, a po niej, wzniecenie ognia na świeżym powietrzu – Accensione del Falo’, któremu towarzyszy wielka figura Matki Boskiej Bolesnej oraz czuwanie wiernych przez całą noc. 

 

 

 

 

Wielki Piątek

Wielki Piątek to dzień, w którym organizowane są drogi krzyżowe i spektakle Pasji Chrystusa oraz inne procesje. Na przykład, w Conversano o 4 nad ranem zaczyna się procesja Czarnego Chrystusa – Processione del Cristo Nero. Chrystus niesiony jest na krzyżu poprzez ulice miasta, gdzie co jakiś czas się zatrzymuje, a wierni podchodzą ucałować rany Jezusa. Procesja kończy się około godz. 10. 

Kolejna procesja ma charakter pokutniczy – Processione dei Misteri. W Bari Processione dei Misteri zaczyna się o 9 rano, o 15 jest krótka przerwa, a potem ponownie procesja wyrusza i powraca do kościoła około północy. Procesja przemierza całe centrum miasta. Podczas procesji niesione są figury reprezentujące mękę Chrystusa, jest ich kilkanaście. Najważniejszą statuą jest Ukrzyżowanie oraz figura Matki Bolesnej. Jest to naprawdę niezwykła tradycja – figury są bardzo duże i ważą kilkadziesiąt kilogramów jedna, procesja trwa ponad 12 godzin, a mimo to jest dużo ochotników do niesienia figur i uczestniczenia w procesji

 

 

 

 

 

 

Wieczorem w wielu miejscach w Apulii obywają się Passioni viventi, czyli Misterium Męki Chrystusa. Aktorzy, scenografia, muzyka pozwalają przenieść się do czasów Chrystusa i zobrazować Jego mękę i śmierć. 

 

 

 

Wielka Sobota

Niektóre miasteczka kultywują Processione dei Misteri w Wielką Sobotę, a nie w Wielki Piątek. W innych organizowana jest procesja ze statuą Matki Bożej Bolesnej, w której specjalny udział biorą kobiety w czarnych welonach, na znak żałoby. Procesja zaczyna się w nocy z piątku na sobotę. 

 

 

W Apulii nie ma tradycji zanoszenia koszyczków ze święconką. Jest jednak żywy zwyczaj malowania jajek przez dzieci w niektórych częściach Apulii. Robią to w Wielką Sobotę lub wcześniej, a następnie jedzą je podczas Wielkanocnego obiadu. 

Wieczorem w każdej parafii odbywają się uroczyste Msze Święte Wigilii Paschalnej.

 

 

Wielkanoc

Włosi nie jedzą świątecznego śniadania. Ich śniadanie na co dzień jest skąpe, często to tylko kawa z ciastkiem lub kubek mleka. Trudno sobie więc wyobrazić, żeby jedli Wielkanocne śniadanie. 

Rankiem wierni udają się do kościołów na procesję z figurą Zmartwychwstałego Chrystusa lub tam, gdzie takowych nie ma, idą na Mszę Świętą. 

Niedziela Wielkanocna to czas rodzinnych spotkań, obfitych obiadów oraz wiosennych spacerów.

Dzieci otrzymują prezenty, najczęściej słodycze – jajka czekoladowe przeróżnych rozmiarów. Typowym prezentem jest również ciasto Colomba, smakiem przypominające bożonarodzeniowe panettone.

 

Poniedziałek Wielkanocny

„A Natale con i tuoi, a Pasqua con chi vuoi” to włoskie powiedzenie mówiące: Boże Narodzenie z rodziną (z twoimi), a Wielkanoc z kim chcesz”. Apulia jest dość tradycjonalnym regionem, gdzie żywe są zwyczaje, które opisałam wyżej, ale niektórzy wyjeżdżają na krótkie wakacje podczas Świąt Wielkanocnych. 

Poniedziałek Wielkanocny nazywany jest Pasquetta, jest to dzień, którzy Włosi spędzają na świeżym powietrzu, na piknikach, grillach lub w restauracjach. Młodzi Włosi bawią się wśród rówieśników na piknikach, starsi spotykają się u znajomych lub w lokalach. Jest to więc czas przeznaczony dla przyjaciół, a nie spędzany wśród rodziny. 

 

 

Wielkanocne tradycje kulinarne

Bohaterami na stołach wielkanocnych są jajka oraz baranek. W Bari jajka (pomalowane przez dzieci oraz poświęcone przez księdza na Mszy Wielkanocnej) je się razem z salami, ricottą i pomarańczami. jako przystawkę. W Salento na obiad jedzą pieczoną baraniną, a na deser baranka z masy migdałowej. 

Symbolem Wielkanocy jest też gołębica. Ciasta w kształcie gołębicy – colomba – można kupić w każdym supermarkecie na długo przed świętami. Ciekawym daniem, które przygotowuje się w apulijskich domach jest wytrawne ciasto w kształcie gołębicy, która obejmuje swoimi skrzydłami jajko – tak prawdziwe, ugotowane jajko w skorupce. 

 

Tradycje Wielkanocne w Apulii
laterradipuglia.it

 

 

Podobają się Wam Wielkanocne zwyczaje w Apulii?