Kim naprawdę jest Święty Mikołaj i co ma wspólnego z Bari?

Święty Mikołaj z Bari - pomnik

Święty Mikołaj urodził się w Azji Mniejszej (na terenie dzisiejszej Turcji) w 270 roku, a zmarł 6 grudnia 343 roku w Myra. Na temat jego dzieciństwa, jak i śmierci nie wiemy zbyt wiele.

Podejrzewa się, że pochodził z bogatej, religijnej rodziny i odziedziczył majątek po wcześnie zmarłych rodzicach. Jako młody chłopak przeprowadził się do Myra w Turcji i tam został duchownym, a potem mianowany biskupem.

 

Bazylika Świętego Mikołaja

 

Święty Mikołaj znany był ze szlachetnej dobroci, wrażliwości na zły los innych. Dlatego też, współcześnie pamiętany jest jako wspaniały Święty dzielący się z potrzebującymi i obdarowujący innych, w szczególności dzieci. Udowadnia to historia o tym, jak uratował młode dziewczyny przed przymusem prostytucji z powodu ubóstwa. Ojciec trzech sióstr, który stracił majątek, uważał, że w jego sytuacji materialnej, nie będzie mógł godnie wydać za mąż córek. Wolał zatem przeznaczyć córki na prostytucję. Święty Mikołaj przez trzy dni z rzędu przybywał pod okno ich domu i wrzucał worki pełne złota na posag dla każdej z córek

 

Z Turcji do Bari

Na początku XI wieku Myra wpadła w ręce muzułmanów, a Święty Mikołaj stał się celem przetargów między wpływowymi osobistościami Bari i Wenecji, które konkurowały handlowo z Orientem. Dlaczego kupcom zależało na relikwiach świętych? Oczywiście z powodu pieniędzy 🙂 Obecność świętego w mieście miała wzmocnić jego pozycję w trudnej sytuacji politycznej i ekonomicznej. Nie tylko duchowo i wizerunkowo, ale jako meta pielgrzymek, miała przynieść dochód i rozwój ekonomiczny

 

Krypta Świętego Mikołaja z Bari

Kupcy z Bari dotarli do Myra przed Wenecjanami i przetransportowali do Bari większość relikwii. 8 maja 1087 dotarli do Bari, a relikwie złożyli w Bazylice; dzień ten jest wspominany jest każdego roku jako najważniejsze święto w Bari – święto patrona miasta. Przez trzy dni mają miejsce uroczystości religijne i świeckie, na pewno opiszę to wydarzenie w osobnym poście. 

Wenecjanom udało się również przewieźć mniejsze części relikwii, które znajdują się w kościele św. Mikołaja w Lido.

 

Jak obchodzi się 6 grudnia w Bari

6 grudnia to długi dzień świętowania, głównie duchowego. Zaczyna się już o 5 rano mszą, która jest powtarzana każdej godziny aż do 18. Po ostatniej mszy ma miejsce procesja z figurą świętego po uliczkach starego miasta. Procesji towarzyszą śpiewy, orkiestra oraz specyficzny chód osób niosących statuę, który przypomina „bujanie”. 

 

Święty Mikołaj z Bari - procesja

 

Dzień Świętego Mikołaja rozpoczyna okres świąteczny w mieście. Na ulicach pojawiają się kolorowe światełka, witryny sklepowe zmieniają wystrój, a w cukierniach można zjeść świąteczne ciasta i napić się gorącej czekolady. W zaułkach starego miasta możesz już spotkać szopki bożonarodzeniowe. 

 

Jarmark świąteczny w Bari

 

Miasto oficjalnie rozpoczęło okres świętowania, rozświetlając ogromną choinkę na Piazza del Ferrarese. Towarzyszyły temu śpiewy chóru i pokaz świateł. Jarmark świąteczny przyciąga pięknymi, ręcznie wyrabianymi przedmiotami. Na promenadzie nadmorskiej został uruchomione koło obserwacyjne, z którego można podziwiać widok na stare miasto i na morze. 

 

Święty Mikołaj z Bari - choinka

 

Ikona pop i ekumeniczny Święty

Jak to się stało, że Mikołaj, ze szczupłego, ciemnoskórego Świętego zmienił się w okrągłego staruszka z biała brodą i pulchnymi policzkami? Stał się ikoną kultury pop, najbardziej znanym i uniwersalnym świętym, a także najbardziej świeckim świętym. Różne kultury, różne kraje nadały mu przeróżne imiona, ubrały w czerwone szaty i utworzyły wokół jego postaci własne historie i legendy. Cały ten proces zaczął się w XIX wieku za sprawą pisarzy, poetów, a na dobre rozkręcił w XX wieku dzięki reklamie Coca-Coli 🙂 W okresie świątecznym widzimy postać Świętego uśmiechniętego staruszka na każdym kroku, warto zatem przypomnieć sobie jego prawdziwą twarz

 

Święty Mikołaj z Bari - procesja

 

Święty Mikołaj jest niezwykły również ze względu na to, że jest Świętym ekumenicznym. Prawosławni czczą go jako jednego z najważniejszych Świętych. Co roku Bari przyjmuje tysiące pielgrzymów wyznania prawosławnego. Nieduża wspólnota prawosławna co tydzień odprawia nabożeństwa w krypcie Bazyliki Św. Mikołaja w Bari. Dla protestantów ten Święty to przykład wrażliwości i sprawiedliwości, jest patronem wielu miast w Niemczech i Holandii. 

 

Znałeś prawdziwą historię Świętego Mikołaja? Jak wygląda obchodzenie 6 grudnia w Twoich stronach? I gdzie Mikołaj przynosi prezenty? W Polsce przynosił mi prezenty do buta, a we Włoszech nic ;P