Święty Mikołaj urodził się w Azji Mniejszej (na terenie dzisiejszej Turcji) w 270 roku, a zmarł 6 grudnia 343 roku w Myra. Na temat jego dzieciństwa, jak i śmierci nie wiemy zbyt wiele.
Podejrzewa się, że pochodził z bogatej, religijnej rodziny i odziedziczył majątek po wcześnie zmarłych rodzicach. Jako młody chłopak przeprowadził się do Myra w Turcji i tam został duchownym, a potem mianowany biskupem.
Święty Mikołaj znany był ze szlachetnej dobroci, wrażliwości na zły los innych. Dlatego też, współcześnie pamiętany jest jako wspaniały Święty dzielący się z potrzebującymi i obdarowujący innych, w szczególności dzieci. Udowadnia to historia o tym, jak uratował młode dziewczyny przed przymusem prostytucji z powodu ubóstwa. Ojciec trzech sióstr, który stracił majątek, uważał, że w jego sytuacji materialnej, nie będzie mógł godnie wydać za mąż córek. Wolał zatem przeznaczyć córki na prostytucję. Święty Mikołaj przez trzy dni z rzędu przybywał pod okno ich domu i wrzucał worki pełne złota na posag dla każdej z córek.
Z Turcji do Bari
Na początku XI wieku Myra wpadła w ręce muzułmanów, a Święty Mikołaj stał się celem przetargów między wpływowymi osobistościami Bari i Wenecji, które konkurowały handlowo z Orientem. Dlaczego kupcom zależało na relikwiach świętych? Oczywiście z powodu pieniędzy 🙂 Obecność świętego w mieście miała wzmocnić jego pozycję w trudnej sytuacji politycznej i ekonomicznej. Nie tylko duchowo i wizerunkowo, ale jako meta pielgrzymek, miała przynieść dochód i rozwój ekonomiczny.
Kupcy z Bari dotarli do Myra przed Wenecjanami i przetransportowali do Bari większość relikwii. 8 maja 1087 dotarli do Bari, a relikwie złożyli w Bazylice; dzień ten jest wspominany jest każdego roku jako najważniejsze święto w Bari – święto patrona miasta. Przez trzy dni mają miejsce uroczystości religijne i świeckie, na pewno opiszę to wydarzenie w osobnym poście.
Wenecjanom udało się również przewieźć mniejsze części relikwii, które znajdują się w kościele św. Mikołaja w Lido.
Jak obchodzi się 6 grudnia w Bari
6 grudnia to długi dzień świętowania, głównie duchowego. Zaczyna się już o 5 rano mszą, która jest powtarzana każdej godziny aż do 18. Po ostatniej mszy ma miejsce procesja z figurą świętego po uliczkach starego miasta. Procesji towarzyszą śpiewy, orkiestra oraz specyficzny chód osób niosących statuę, który przypomina „bujanie”.
Dzień Świętego Mikołaja rozpoczyna okres świąteczny w mieście. Na ulicach pojawiają się kolorowe światełka, witryny sklepowe zmieniają wystrój, a w cukierniach można zjeść świąteczne ciasta i napić się gorącej czekolady. W zaułkach starego miasta możesz już spotkać szopki bożonarodzeniowe.
Miasto oficjalnie rozpoczęło okres świętowania, rozświetlając ogromną choinkę na Piazza del Ferrarese. Towarzyszyły temu śpiewy chóru i pokaz świateł. Jarmark świąteczny przyciąga pięknymi, ręcznie wyrabianymi przedmiotami. Na promenadzie nadmorskiej został uruchomione koło obserwacyjne, z którego można podziwiać widok na stare miasto i na morze.
Ikona pop i ekumeniczny Święty
Jak to się stało, że Mikołaj, ze szczupłego, ciemnoskórego Świętego zmienił się w okrągłego staruszka z biała brodą i pulchnymi policzkami? Stał się ikoną kultury pop, najbardziej znanym i uniwersalnym świętym, a także najbardziej świeckim świętym. Różne kultury, różne kraje nadały mu przeróżne imiona, ubrały w czerwone szaty i utworzyły wokół jego postaci własne historie i legendy. Cały ten proces zaczął się w XIX wieku za sprawą pisarzy, poetów, a na dobre rozkręcił w XX wieku dzięki reklamie Coca-Coli 🙂 W okresie świątecznym widzimy postać Świętego uśmiechniętego staruszka na każdym kroku, warto zatem przypomnieć sobie jego prawdziwą twarz.
Święty Mikołaj jest niezwykły również ze względu na to, że jest Świętym ekumenicznym. Prawosławni czczą go jako jednego z najważniejszych Świętych. Co roku Bari przyjmuje tysiące pielgrzymów wyznania prawosławnego. Nieduża wspólnota prawosławna co tydzień odprawia nabożeństwa w krypcie Bazyliki Św. Mikołaja w Bari. Dla protestantów ten Święty to przykład wrażliwości i sprawiedliwości, jest patronem wielu miast w Niemczech i Holandii.
Znałeś prawdziwą historię Świętego Mikołaja? Jak wygląda obchodzenie 6 grudnia w Twoich stronach? I gdzie Mikołaj przynosi prezenty? W Polsce przynosił mi prezenty do buta, a we Włoszech nic ;P