Jak spędzić Święta i Sylwestra 2019 w Bari i okolicach

Święta i Sylwester w Bari i okolicach

Zapraszam do poradnika jak spędzić Święta Bożego Narodzenia i Sylwestrowy wieczór w Bari i okoliach. Udanej zabawy!

Świąteczny nastrój w Apulii – gdzie go szukać?

Alberobello zaprasza codziennie od godz. 17 na spektakl świateł Christmas Light. Na charakterystycznych dachach domków trulli wyświetlane są świąteczne motywy. Na Largo Martellotta natomiast znajduje się lodowisko. Świąteczny klimat w Alberobello potrwa do 7 stycznia.

 

Małe miasteczko niedaleko Alberobello, Locorotondo, już od połowy listopada wprowadza w świąteczny nastrój. Wąskie uliczki starego miasta ozdobione są żywym świerkiem, światełkami i bombkami. Cała starówka jest ujednolicona stylistycznie i kolorystycznie, wygląda przepięknie i według mnie to najładniej udekorowane miejsce w całym regionie. Akcja kończy się 15 stycznia. Możecie poczuć tę atmosferę oglądając moje nagranie z Locorotondo:

 

 

Również Polignano a mare jest doskonałym miejscem do zanurzenia się w świąteczny klimat. Skaliste wybrzeże jest tłem do świątecznych światełek, a na starówce można posmakować lokalnych przysmaków i posłuchać różnych koncertów. W tym roku wstęp jest bezpłatny, inicjatywa potrwa do 6 stycznia.

 

Dla rodzin z dziećmi może być ciekawe Monopoli, które w tym roku gości Świętego Mikołaja. Jego chatkę można odwiedzić na Piazza Vittorio Emanuele od 7 do 30 grudnia, i od 3 do 6 stycznia. Także w Bari, w budynku Targów Fiera del Levante, dzieci mogą odwiedzić wioskę Świętego Mikołaja. Na najmłodszych czekają tam liczne atrakcje – spektakly, pokazy i zabawy. Czynne 7 – 8, 13 – 15, 19 – 20 grudnia od 10:30 do 20:30.

 

Święta i Sylwester w Bari

 

Włosi ozdabiają swoje domy na święta szopkami. Najczęściej są to własnoręcznie tworzone sceny z życia miasteczka z historią narodzin Jezusa w tle. W Lecce, w zamku, można zobaczyć wystawę tradycyjnych figur z szopek bożonarodzeniowych. Wystawę można odwiedzać od 7 do 23 grudnia, 9:30-13 i 16-20:30, oraz 22 grudnia do godz.  19:00.

 

Apulia nie słynie z widowiskowych jarmarków świątecznych, ale w niektórych miasteczkach można  spotkać całkiem ciekawe kiermasze bożonarodzeniowe. W 2019 r. odbywają się m.in. w Ostuni, Fasano, Taranto, Martina Franca, Lecce.

 

Żywe szopki

Apulijską tradycją są natomiast żywe szopki, o których pisałam tutaj, i które bardzo polecam zobaczyć. W takich inscenizacjach występuje nawet do 500 aktorów. W 2019 r. presepi viventi odbywają się w:

Casamassima, w okolicach Bari, 28 i 29 grudnia.

Locorotondo 26, 29 grudnia oraz 4 i 5 stycznia.

Ostuni 26 i 29 grudnia

Alberobello od 26 do 29 grudnia

Tricase 25, 26, 28, 29 grudnia, 1, 4, 5, 6 stycznia

 

Święta i Sylwester w Bari

 

 

Sylwestrowy wieczór

Bari będzie gościć największy koncert sywestrowy w Apulii. Od godz. 21 na scenie można będzie zobaczyć szereg artystów włoskich, tych znanych od lat tak jak Nek czy J-Ax, oraz tych, którzy ostatnio podbili włoską scenę muzyczną: Fabio Rovazzi i Shade. Po północy wspólna zabawy z dj przy muzyce reggaeton, hip-hop i R’n’B.

Mnijeszy koncert odbędzie się w sercu Monopoli, na Piazza Garibaldi, prowadzony przez dj-ów Radia Norba – najpopularniejszego radia w regionie, z udziałem Francesco Baccini. 

 

Święta i Sylwester w Bari

 

We wszystkich większych miastach Apulii na głównych placach odbędą się koncerty, również w Brinidsi i w Lecce. Dodatkową atrakcją w Brindisi jest powitanie Nowego Roku poprzez tradycyjną kąpiel w morzu rankiem 1 stycznia!

Możesz również powitać wschód słońca pierwszego dnia nowego roku jako pierwszy w całych Włoszech. Punta Palascia w Otranto, latarnia morska, to najbardziej wysunięte na wschód miejsce we Włoszech. Każdego roku młodzi mieszkańcy Salento gromadzą się tam, a ich spotkaniom towarzyszą performance, muzyka na żywo i dj set. 

 

Święta i Sylwester w Bari

 

 

Świąteczne kolacje

Jeśli szukasz miejsca na kolację wigilijną, świąteczny obiad czy kolację w noc sylwestrową, musisz wiedzieć kilka rzeczy:

  • w Apulii raczej nie świetuje się Wigilii, ale niektóre restauracje organizują także kolację wigilijną;
  • najważniejszy jest obiad świąteczny 25 grudnia, również tutaj restauracje proponują menu obiadowe;
  • kolację sylwestrową większość Włochów spędza w lokalach, trzeba więc rezerwować z większym wyprzedzeniem;
  • na każdą z tych okazji restauracja proponuje jedno lub dwa menu do wyboru, jest to pełne menu, czyli przystawki, pierwsze, drugie danie, deser, szampan, wino;
  • w restauracjach serwowane jest jedno menu, a dania wydawane są dla wszytskich mniej więcej o tej samej porze, czyli obiad godz. 13, kolacja najwcześniej godz. 20;
  • kolacja sylwestrowa kończy się po północy, nawet miejsca, w których jest muzyka, zabawa konczy się tuż po powitaniu Nowego Roku.

Praktycznie wszystkie restauracje organizują specjalne obiady i kolacje w okresie świątecznym. Najlepiej jest wybrać jakiś lokal i sprawdzić najnowsze informacje na Facebooku, tam zazwyczaj umieszczane są menu na świąteczne okazje. Pamietaj, żeby zarezerwować wcześniej stolik. Znalazłam świąteczną ofertę restauracji w Bari, którą bardzo lubię, Il Sottosopra proponuje nawet wigilijną kolację. 

 

 

Święta i Sylwester w Apulii

Oczywiście, to nie są wszystkie atrakcje, które czekają na Was w okresie świątecznym w Apulii. Jeśli macie jakieś propozycje, dajcie znać w komentarzach. Przed przyjazdem do Włoch w okresie świątecznym warto poznać włoskie zwyczaje towarzyszące temu wyjątkowemu czasowi. A jeśli nie masz jeszcze zarezerwowanego noclegu, znajdź go na booking.com.