Street food w Bari, czyli kulinarna uczta za kilka euro

Apulia to miejsce gdzie możesz zjeść wyśmienicie, próbując lokalnych przysmaków, i wydać nie więcej niż kilka euro. Słowo street i food idealnie oddają atmosferę miast i miasteczek Apulii. Ich mieszkańcy uwielbiają jeść, lubią spędzać wolne wieczory na placach i ulicach.

Chcesz poznać ulubione street food mieszkańców Bari oraz skorzystać z propozycji taniego jedzenia w Bari? Zapraszam do lektury.

 

 

Król street food – panzerotto

Król street food wygląda dość niepozornie. Ma kształt rogala, zrobiony jest z kilku składników: ciasto z mąki, wody, oleju i drożdży oraz farsz – ten klasyczny to sos pomidorowy i mozzarella. Bardziej wymagającym zasmakują panzerotti faszerowane kilkoma składnikami np. ricottą, kurczakiem, szpinakiem, a nawet nutellą. 

 

anie jedzenie w Bari - panzerotti

 

Najlepszy panzerotto to ten bardzo gorący, z wyciekającą mozzarellą, którą koniecznie musisz się wybrudzić ;p, oraz w towarzystwie schłodzonego piwa Peroni. Pamiętaj, że to nieoddzielny duet! Naśladując lokalsów, jedz panzerotto na stojąco lub usiądź na murku, ławeczce. 

Panzerotti je się zazwyczaj w porze wieczornej, rzeczywiście większość lokalów, gdzie możesz je kupić, czynne są dopiero od godziny 19 – 20. Kosztują zazwyczaj 1 €, a kolejki w lokalach są bardzo długie, zwłaszcza w weekendy. 

 

Miejsca, gdzie zjesz najlepsze panzerotti:

  • moje ulubione miejsce w sercu starego miasta – Cibo’ na Piazza Mercantile 29
  • ciekawe wnętrze i ogromny wybór street food – Mastro Ciccio – Corso Vittorio Emanuele 15
  • piekarnia o długiej tradycji – Veneto – via Piccinni 130 

 

Tanie jedzenie w Bari - Cibo'

 

 

Królowa street food – focaccia

Focaccię znajdziesz w różnych częściach Włoch pod różną postacią. Ta, która króluje w Bari to focaccia barese z pomidorami, oliwkami i solą morską. Wyglądem przypomina pizzę – jest okrągła, kroi się ją w trójkątne kawałki i ma pomidory na wierzchu. Smak ma jednak inny. 

 

anie jedzenie w Bari - focaccia

 

Focaccię je się najczęściej w porze obiadowej, w przerwie od pracy, jako drugie śniadanie lub lunch. Są również dostępne wieczorami. Najlepsze są te kupowane bezpośrednio w piekarniach. Cały krążek (wielkości talerza) pysznej focacci kupisz za 2 €!

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Bari? Pobierz przewodnik poniżej.

 

 

 

Najlepszą focaccię znajdziesz w:

  • zdecydowanie ulubiona focacceria mieszkańców starego miasta, istniejąca od czterech pokoleń i podtrzymująca tradycję lokalnej kuchni – Panificio Fiore – Strada Palazzo di Città 38, niedaleko bazyliki św. Mikołaja
  • równie dużą sławę ma Panificio Santa Rita – Strada Palazzo di Città 38, w sercu starego miasta

 

Tanie jedzenie w Bari - Panificio Fiore

 

 

 

Sgagliozze od signory Marii

Sgagliozze to dialektalna nazwa plasterków polenty (potrawa z mąki kukurydzianej) smażonej na głębokim oleju w dużym garnku i przyprawionej solą. Sgagliozze przyrządzane są bezpośrednio na ulicy na stoiskach z ogromnym garnkiem przez starsze mieszkanki starego miasta. Najbardziej znaną jest signora Maria, która ze swoim sprzętem ustawia się na Piazza Mercantile na starym mieście.

 

Tanie jedzenie w Bari - sgagliozze
źródło: spezio.it

 

To niezwykły spektakl południowego charakteru Apulii – wszystko dzieje się bez jakichkolwiek pozwoleń, kas fiskalnych, standardów higienicznych, ale za to z sercem i tradycją. Woreczek tego przysmaku kosztuje zaledwie 1 € – lekko dla portfela, trochę ciężej dla żołądka ;p

 

 

Dla odważnych

Zastanawiasz się co to może być? Według mnie na miano street food dla odważnych w Bari zasługują surowe owoce morza i ryby. Mieszkańcy Bari udają się na Molo San Nicola na targ rybny – kawałek od starego miasta, w kierunku starego portu – gdzie kupują świeżą, surową ośmiornicę, małże lub jeżowce. No to kto się odważy? 🙂 

 

Tanie jedzenie w Bari - targ rybny

 

Mniej ekstremalną przekąską mogą być burgery z owocami morza – np. ze smażoną ośmiornicą są wyśmienite. 

Dobre burgery zjesz w:

  • wspominane już Mastro Ciccio

  • La Tana del Polpo to sala restauracyjna oraz część take away i właśnie tam serwują pyszne burgery ze smażoną ośmiornicą – cena ok. 5 €. Via Vallisa 50-51 – stare miasto

 

Tanie jedzenie w Bari - panino

 

Jak widzisz jest wiele sposobów na tanie jedzenie podczas podróży. Oprócz ceny, ważne są walory smakowe i jakość potraw, czego nie można odmówić przysmakom z Bari. Poza tym street food to świetny sposób na poznanie miejsca od strony mniej turystycznej i dobra okazja do podglądania lokalsów. Co o tym sądzisz?

Wiesz już co zjeść w Bari, przeczytaj również o miejscach wartych zobaczenia w Bari i pobierz darmowy przewodnik.

 

 

 

 

  

Follow my blog with Bloglovin