Polska –> Apulia samochodem

Polska ⇒ Apulia samochodem? Z uwagi na ilość kilometrów do pokonania (1869 km), wydawało mi się to dość odważnym pomysłem. Ale w końcu do odważnych świat należy! Ja, na razie, na tę odwagę się nie zebrałam, bo lubię podróżować samolotami – szybko i wygodnie. Nie wiem, ile przygód i pięknych widoków przy tym tracę, myślę, że kiedyś zdecyduję się i na tę opcję. Znam tak odważną i szaloną rodzinkę, której długie podróże samochodem nie są obce, i dla której szukanie noclegu dopiero po przyjeździe na miejsce to dobra rozrywka. Kto z Was też jest takim typem podróżnika?

W tekście znajdziecie porady, ciekawostki i pomysły jak taką podróż zorganizować. To pierwsza część artykułu, która opisuje trasę Polska – Apulia. Druga część opowiada o podróżowaniu autem po ApuliiOddaję głos Jackowi:

 

 

Trasa Polska – Apulia samochodem

Zaplanowałem trasę tak, aby po drodze zatrzymywać się na zwiedzanie i noclegi w interesujących nas miejscach. Łącznie pokonaliśmy w dwie strony prawie 4000 km, a potem kilkaset km podczas objazdu Apulii. Spędziliśmy w samochodzie 30 godz., a w podróży 12 dni. Podczas trasy do Apulii zatrzymaliśmy się dwa razy na noclegi we Włoszech – w Noventa di Piave i w Urbino

 

Kraków – Katowice – Gliwice – Ostrawa (CZ) – Brno (CZ) – Mikulov (CZ/AT) – Wiedeń (AT) – Graz (AT) – Klagenfurt (AT) – Villach (AT/IT) – Udine (IT) – Palmanova (IT) – Noventa di Piave (IT) – Verucchio (IT) – Urbino (IT) – Bari (IT)

 

Apulia samochodem - mapa trasy

 

 

Pierwszy etap trasy

 

Kraków – Noventa di Piave

 

Pokonaliśmy 1100 km w ok. 12 godz., trasę podzieliliśmy na 4-godzinne odcinki z 30 minutowymi przerwami. Zatankowałem w Polsce i Austrii, winiety kupiłem w Czechach (tuż za granicą PL/CZ) i Austrii na stacji benzynowej – w sklepie wolnocłowym jest drożej.

 

Apulia samochodem - zdjęcia z trasy

 

Na nocleg zatrzymaliśmy się w hotelu Leon d’Oro w Noventa di Piave. Hotel znaleziony na miejscu (to, że są tam jakiekolwiek hotele sprawdzałem na https://www.viamichelin.pl). Zwiedziliśmy spokojne miasteczko i zjedliśmy dobrą kolację. 

 

Apulia samochodem - hotel Leon

Apulia samochodem - Noventa

Apulia samochodem - Noventa nocą

 

 

Drugi etap trasy

 

Noventa di Piave – Verucchio – Urbino

 

Następnego dnia rano wyjechaliśmy do Verucchio (niedaleko Rimini). Zrobiliśmy 300 km w ok. 3,5 godz. trasą przez Padwę i Bolonię. Około południa zatrzymaliśmy się na wyśmienitą kawę, którą serwowała nam Rosjanka :). Po drodze mogliśmy podziwiać piękne widoki na Apeniny i Adriatyk.

 

Apulia samochodem - widok z trasy

Apulia samochodem - Varrecchio

 

Po południu przemieściliśmy się do Urbino – ok. 60 km – nieco ponad godzinę jazdy samochodem. 

Szybko znaleźliśmy nocleg – polecony przez Panią w miasteczku studenckim, dostaliśmy wskazówki dojazdu i numer telefonu. Hotel w samiutkim centrum bardzo przypadł nam do gustu, mimo że musieliśmy zaparkować samochód poza centrum, do którego wjazd jest zakazany. Cały wieczór spędziliśmy spacerując uliczkami Urbino. Rano i do południa zwiedzaliśmy Urbino, w którym warto zobaczyć: Duomo, Municipio, Dom Raphaela Santi, Palazzo, Teatro Sanzio, plac przy katedrze i Piazza Repubblica

 

Apulia samochodem - Urbino

Apulia samochodem - uliczka w Urbino

Apulia samochodem - salumeria

 

 

Trzeci etap trasy

 

Urbino – Bari

 

Wyjechaliśmy z Urbino w kierunku Bari około południa.  Pokonaliśmy 550 km w ok. 5 godz. Granica Apulii jest wyraźnie widoczna, kończą się zielone tereny :). W Bari na nocleg gościła nas Agata, oprowadziła nas również po mieście. 

 

Apulia samochodem - Bari stare miasto

Apulia samochodem - Bari vecchia

Apulia samochodem - panzerotti

 

Bari poznaje się wszystkimi zmysłami. To, co najbardziej zapamiętaliśmy ze smaków to gorące panzerotti i najlepsze lody we Włoszech zjedzone w sieci apulijskich lodziarni Martinucci. Naszym spacerom po Bari towarzyszył wszechobecny zapach szorowanych wieczorami ulic, a na nich babcie, które lepiły lokalny makaron orecchiette. Nieco zdziwiła nas tabliczka z podpisem Putina obok pomnika św. Mikołaja oraz kłopoty ze znalezieniem miejsca do parkowania. Jednego jesteśmy pewni: chcemy tu wrócić!

Przeczytaj kontynuację naszej podróży po Apulii samochodem.

 

Dowiedz się więcej o Bari, pobierając darmowy przewodnik i przeczytaj wpis poświęcony Bari

 

 

 

Koszty podróży i noclegów

Ceny aktualne na lipiec 2016, 1 € = 4,43 zł. Obecne ceny mogą się nieco różnić. Trasa (dojazd do Włoch + objazdówka po Apulii + powrót do Polski) kosztowała nas prawie 500 €. Cena podzielona na 4 osoby, może być porównywalna z cenami biletów samolotowych. Noclegi wyniosły nas o 200 € więcej – 700€, mimo iż staraliśmy się wybierać tanie zakwaterowanie. 

 

Koszty podróży autem

 

 

Podróż samochodem dała nam niesamowitą swobodę i uniezależnienie się od miejscowych środków transportu. Nie ma się co oszukiwać, bez samochodu nie zwiedzilibyśmy tak dużo miejsc w Apulii, w tak krótkim czasie. Według nas podróż samochodem to najbardziej opłacalna forma podróżowania. Oprócz kwestii finansowych, widzimy także inne duże plusy: podziwianie widoków, obserwowanie otoczenia, słuchanie ulubionej muzyki i prowadzenie rodzinnych rozmów – tak naprawdę to sama przyjemność. Samochód daje też sporo innych możliwości – można zabrać co się chce, przywieźć sobie i znajomym prezenty i  nie martwić się o ich wagę czy wielkość. Nie trzeba zastanawiać się, jak dojechać do małego miasteczka, albo o której godzinie odjeżdża ostatni pociąg do danego miejsca. Dla nas to totalna swoboda i możliwość podejmowania spontanicznych decyzji

 

A Wy, co o tym myślicie? Lubicie podróżować samochodem? Może skusicie się na przyjazd autem aż na kraniec Włoch?

 

Ogromnie dziękuję Jackowi i jego rodzinie za inspirację do wpisu o podróżowaniu samochodem, za wielką pomoc w pisaniu tekstu, za piękne zdjęcia autorstwa rodziny S. A teraz przeczytaj, co napisali o sobie Jacek z rodziną:

 

Jesteśmy  4 – osobową rodziną (żona, dwie córki 11 i 18 lat i ja). Kochamy podróżować samochodem po Europie. Wspólna podróż nie jest złem koniecznym, ale czasem, który z radością spędzamy razem, to tak naprawdę przyjemność sama w sobie. W wyjazdach każde z nas poszukuje czegoś innego: wyzwań, smaków, zapachów, widoków, ludzi…Mimo tych różnic – zawsze znajdujemy kierunek kolejnej „wyprawy”. Samochód, mimo drobnych niedogodności, daje nam prawdziwą wolność i ogromne możliwości.
Samochodem zwiedzaliśmy: Litwę, Słowację , Czechy, Niemcy, Węgry, Chorwację, Albanię, Austrię, Czarnogórę, Słowenię, Bośnię, Francję, Hiszpanię i oczywiście Włochy.