Polignano a mare zwiedzanie i plaże – kompletny przewodnik cz. 1

W kompletnym przewodniku po Polignano a mare dowiesz się wielu informacji na temat zwiedzania Polignano i plaż w centrum i okolicach.
W 1. części przeczytasz: 

      jak dojechać do Polignano

      informacja turystyczna, przewodnik, parkingi, supermarkety

      plaże

      atrakcje

 

 

Jak dojechać do Polignano a mare

Polignano a mare to położona najbliżej Bari miejscowość, w której poczujesz klimat nadmorskiego, uroczego kurortu. Wystarczy 30 minut, aby z zatłoczonego Bari przenieść się do krainy lazurowego morza oraz pełnej historii starówki Polignano. 

 

Łódki na plaży

 

Do Polignano bardzo łatwo dotrzeć z Bari pociągiem – Trenitalia kursuje prawie co godzinę, podróż kosztuje ok. 2,50 € i trwa ok. 30 min. Samochodem dojedziesz drogą ekspresową SS16 (38 km na południowy wschód od Bari). Gdybyś był zainteresowany wypożyczeniem samochodu, jestem pewna, że ten wpis Ci się przyda. 

Byłeś w Bari lub planujesz tam pobyt, na pewno przyda Ci się darmowy przewodnik po Bari

 

 

Informacje praktyczne

✔ informacja turystyczna

Punkt informacji turystycznej znajduje się na Piazzetta Fulvia Miani Perotti 12, przejdź przez bramę/łuk prowadzącym na stare miasto i kieruj się w lewą stronę. Możesz tam otrzymać mapę, wynająć przewodnika, dostać namiary na organizatorów wycieczek statkami, itd

✔ przewodnik

Po Polignano może oprowadzić Cię Polka, która jest licencjonowanym przewodnikiem. Kontakt znajdziesz na jej Fanpage.

 

Polignano zwiedzanie - uliczki

 

✔ parkingi

W Polignano, tak jak w całej Apulii. parkingi oznaczone są kolorowymi liniami. Białe oznaczają parking bezpłatny, niebieskie parking płatny (bilet do kupienia w automatach, płatny w wyznaczonych godzinach, i podzielony na strefy). Żółte linie to parking zarezerwowany dla mieszkańców. 

Polignano ma wąskie uliczki, na których trudno zaparkować w sezonie z powodu dużej ilości samochodów. Parking w centrum kosztuje 1,50 €/godz. W miasteczku jest też większy parking naprzeciwko dworca kolejowego – przy viale Francesco d’Assisi. 

✔ sklepy, supermarkety

Znalezienie czynnych supermarketów w centrum Polignano w porze obiadowej (od 13 do 17) graniczy z cudem, dlatego też warto zrobić zakupy wcześniej. Większe supermarkety są na obrzeżach miasta.

 

Uliczka w Polignano a mare

 

Oto lista supermarketów i sklepów w centrum, do których dotrzesz pieszo: (uwaga! często godziny pracy są ruchome i decydują o nich właściciele sklepików, więc nie zdziw się, że mimo podanych godzin otwarcia, sklep będzie nieczynny)

  • market DIMEGLIO – via Adua 6, pon. – sob. od 8 do 22, niedz. do godz. 13
  • market F.lli Lamanna – via Martiri di Dogali 51, czynny cały dzień do 21:20, w niedzielę tylko do 13
  • IdealMarket – via F. Corridoni 25 a, pon. – sob. od 8 do 13, od 17 do 21
  • Laselva Bruno – Piazza G. Garibaldi 30, pon. – pt. 0d 9 do 20, sob. od 9 do 19, niedz. nieczynne

 

 

Plaże w Polignano a mare

Polignano i okolice charakteryzują się wybrzeżem wysokim i skalistym, stąd wiele malowniczych grot, do których można wpłynąć łodzią lub nawet rowerkiem wodnym. Plaże są kamieniste lub skaliste. 

 

Polignano plaże

 

Najpopularniejszą plażą, na którą dostaniesz się pieszo, i która znajduje się w samym centrum Polignano jest Cala Lama Monachile. To również najładniej położona plaża w Polignano i okolicach. Otoczona dwoma „ścianami” ze skał, na których „wiszą” domy i ich urocze balkony, na które co jakiś czas ktoś wychodzi wieszać pranie.

 

Polignano plaża

 

Plaża jest kamienista, dość duża, bywa zatłoczona w sezonie. Wybrzeże jest wysokie, zatem do plaży trzeba zejść schodami. Przed zejściem jednak zatrzymaj się na dużym moście, który mierzy 15 m i z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na plażę i skałki. 

 

Polignano most

 

Kawałek dalej, w kierunku północnym znajdziesz plażę Cala Paura. Nie jest tak ładna jak Lama Monachile, ale można tam wypożyczyć leżaki, parasole lub rowerki wodne. Plaża ta to po prostu betonowe, szerokie zejście do morza.

 Plaża Cala Paura

 

Jadąc, lub ewentualnie idąc pieszo dalej na północ, pośród skał znajdziesz niedużą, trochę bardziej „dziką” plażę Ponte dei Lapilli. Polubią ją miłośnicy natury, a także nurkowania. Żeby się na nią dostać trzeba przeprawić się przez skałki, dlatego nie polecam jej rodzinom z dziećmi.

 

Cala Ponte Lapilli

 

Porto Cavallo to plaża piaszczysta, idealna dla dzieci. Znajduje się ok. 2 km od centrum miasta, kawałek za portem. Dotrzesz do niej samochodem, można zaparkować darmowo w okolicach plaży.

Spiaggia San Vito – dotrzesz do niej samochodem, jest to mały porcik, w tle opactwo benedyktyńskie z X w. Polecam ze względu na ładne widoki, do kąpieli nie nadaje się ze względu na dużą ilość łódek. Chyba, że komuś to nie przeszkadza. 

Cala San Govanni to plaża piaszczysta, można wypożyczyć leżaki i parasole, a także zjeść coś w barze i restauracji na plaży. Może być bardzo zatłoczona w sezonie, głównie w sierpniu.

 

 

Atrakcje 

Atrakcją, której nie możesz sobie odmówić jest rejs łodzią/statkiem po grotach ukrytych w skałach wybrzeża Polignano.  Rejs możesz zamówić we wspominanym już punkcie informacji turystycznej – wycieczka trwa 2 godziny i kosztuje 25 € na osobę, są zniżki dla dzieci; lub u Dorino Gite – poszukaj w sieci kontakt i zamów wycieczkę wcześniej, trwa ona ok. godziny i kosztuje 25 € na osobę. 

 

 

Polignano groty

 

Tańszą wersją zwiedzenia kilku pobliskich grot będzie wypożyczenie rowerków wodnych. Wypożyczalnia znajduje się na plaży Cala Paura, a godzina tej przyjemności kosztuje tylko 5 .

Polignano Info Point oferuje również nurkowanie, koszt od 35 € do 50 €. 

Każdego roku, latem, w Polignano organizowane jest wydarzenie na skalę międzynarodową –  Red Bull Cliff Diving. Odważni ochotnicy skaczą z 27 metrów z prędkością 85 km/h prosto do morza. Konkurs wygrywa osoba, która w najbardziej spektakularny sposób wykona skok. W 2018 roku wydarzenie odbędzie się  23 września.

 

 

 

Polignano a mare to obowiązkowe miejsce do zobaczenia podczas podróży po Apulii oraz jedno z najciekawszych miejsc w tym regionie. Natomiast wycieczkę do Bari ułatwi Ci mój przewodnik po Bari, pobierz go poniżej.

 

 

 

Dotarłeś do końca wpisu? Super, zatem zainteresuje Cię również druga część przewodnika, w której dowiesz się:

     ✔ co zobaczyć na starówce

      muzea, sławne osoby

      gdzie zjeść

      gdzie nocować

      co zobaczyć w okolicy

 

Nie możesz się doczekać drugiej części? Daj znać w komentarzu!