8 najpiękniejszych plaż w Apulii. Subiektywna lista ulubionych plaż

Apulia ma specyficzne położenie geograficzne – kształt obcasa otoczony morzem. Co to oznacza? Niekończące się kilometry wybrzeża, różnorodne plaże i niesamowite widoki.

Plaże w Apulii są bardzo różnorodne, znajdziesz tu wysokie skaliste wybrzeże o jasnych kolorach lub niskie ciemne wulkaniczne skałki. Szerokie piaszczyste plaże otoczone laskiem lub wydmami, wąskie piaszczyste plaże z obowiązkową wieżą – stąd wiele plaż ma nazwę Torre. Apulia ma nawet dwa morza – otoczona jest wodami morza Adriatyckiego, które w okolicach Leuki zmienia się w morze Jońskie.

W tym wpisie przeczytasz o najpiękniejszych, według mnie, plażach w Apulii. Moje subiektywne odczucie, lecz podzielane przez wielu turystów, mówi mi, że najlepsze plaże w Apulii znajdziesz w południowej części obcasa, w Salento.  Idealny sposób na zwiedzanie Salento to podróż samochodem lub skuterem i odkrywanie maleńkich plaż ukrytych w wysokich skałach. Nie sposób ich wszystkich opisać w tym poście, dlatego wybrałam tylko kilka, i to takich, na których można skorzystać z kąpieli słonecznych i wodnych.

 

Vieste – Półwysep Gargano

Miasteczko Vieste to kurort Półwyspu Gargano w północnej części Apulii. Cały półwysep to Park Narodowy zachwycający dziewiczym krajobrazem. Plaże tutaj są głownie piaszczyste lub żwirowe otoczone bardzo wysokimi klifami. Biały kolor klifów wspaniale kontrastuje z turkusem morza.

 

Plaże w Apulii - Vieste w Gargano

 

 

Polignano a mare

W Polignano znajduje się najciekawsza plaża w okolicach Bari. Ten, kto planuje pobyt w Bari, niech nie ogranicza się tylko do plaży miejskiej w Bari, której daleko do piękna i czystości plaży w Polignano. Więcej o zwiedzaniu i plażach w Polignano przeczytasz tu i tutaj.

 

Apulia samochodem - plaża w Polignano

 

 

Monopoli

W Monopoli i okolicach jest kilkanaście plaż, opisałam je w tym poście. Moją ulubioną jest Porto Verde – wykuta w skale, nieduża, piaszczysta plaża. Z centrum miasta dojdziesz w 20 minut.

 

Plaże w Monopoli - Porto Verde

 

 

Grotta della Poesia – Roca Vecchia

Grota o tej pięknej nazwie znajduje się w miejscowości Roca Vecchia, pomiędzy Lecce a Otranto. Niegdyś punkt kultu boga Taotora, dziś jeden z najpiękniejszych basenów naturalnych na świecie. Miejsce lubiane przez odważnych, którzy skaczą do morza z wysokości 5 metrów.

 

 

 

Spiaggia di Due Sorelle – Torre dell’Orso

Spiaggia di Due Sorelle w Torre dell’Orso to jedna z najsłynniejszych plaż w całej Apulii. Jest długa i szeroka, ma mnóstwo prywatnych plaż z barami, leżakami i parasolami. Możesz potańczyć na plaży lub poćwiczyć zumbę w morzu 🙂 W sierpniu plaża jest zatłoczona, głośna, ale w pozostałych miesiącach pozwala cieszyć się widokami otaczającymi plażę i krystaliczną wodą. Warto wiedzieć, że Apulijczycy nazywają ją Caraibi del Salento.

 

Plaże w Apulii - Torre dell'Orso

 

 

Torre Sant’Andrea

To malownicze skały, oderwane od wybrzeża, które mają kształt ogromnych kolumn. Pomiędzy skałami jest zejście do morza. Torre Sant’Andrea położone jest kilka kilometrów od Grotta della Poesia i Torre dell’Orso, warto więc zobaczyć te trzy cuda natury podczas jednej podróży.

 

 

 

Laghi Alimini

Plaża Alimini to moja ulubiona plaża piaszczysta w Apulii. Podoba mi się bardziej niż słynne „Malediwy” (plaże Pescoluse), a nawet „Karaiby” salentyńskie, czyli powyższa plaża w Torre dell”Orso. Dlaczego? Plaża Alimini, niedaleko Otranto, to największa plaża piaszczysta w okolicach, otoczona wydmami i lasem sosnowym. Przypomina mi plaże Bałtyku, może stąd to zauroczenie 🙂 Plaża częściowo jest prywatna, ale nawet w sierpniu na plaży jest bardzo dużo miejsca. Są na niej bary, w których można coś zjeść i wypić. Dno jest płytkie, a woda ma praktycznie temperaturę ciała, właśnie tam spotkałam najcieplejszą wodę w Adriatyku. Polecam!

 

Plaże w Apulii - Laghi Alimini

 

 

Punta della Suina – Gallipoli

To plaża położona obok największego kurortu turystycznego Apulii – Gallipoli. Miasteczko znane z rozrywkowego, młodzieńczego charakteru. Warto odwiedzić zarówno Gallipoli, jak i okoliczne plaże, osobiście odradzam jednak pobyt w Gallipoli w połowie sierpnia z powodu ogromnej liczby turystów. Punta della Suina to piękna plaża o białym piasku i turkusowych wodach morza Jońskiego, niektórym przypomina Karaiby 🙂

 

 

 

Przekonałam Cię, że to właśnie w Apulii są najpiękniejsze plaże w całych Włoszech? 🙂 Jakie są Twoje ulubione plaże w Apulii?