12 najpiękniejszych plaż w Monopoli

Cala Verde

Monopoli to miejsce, w którym poczujesz południowy styl życia, zrelaksujesz się na pięknych plażach ukrytych w skałach, zgubisz się w wąskich uliczkach starego miasta, zjesz wyśmienite lokalne jedzenie, będziesz podziwiać porcik z typowymi niebieskimi łódkami, zrobisz zakupy w sklepach znanych marek w nowej części miasta.

Czy to nie wystarczające powody, żeby spędzić tam letnie wakacje? Dodam, że w promieniu 30-40 km od Monopoli, znajdują się największe atrakcje Apulii. Pisałam o tym, jak dotrzeć do tych miejsc tutaj. A na koniec tego wstępu zostawiłam najlepszą informację: w Monopoli i okolicach jest ponad 20 pięknych plaż!

 

12 top plaż w Monopoli

Jeśli wybierasz się do Monopoli i szukasz noclegu, polecam wybrać miejsce w południowej części miasta, bo to właśnie stamtąd najbliżej jest do najładniejszych plaż.

W samym centrum miasta są 4 plaże: Cala Porta Vecchia, Cala Cozze, Porto Bianco, Porto Rosso. To plaże piaszczyste, do których dotrzesz pieszo, i do których dojście jest łatwe i wygodne. Wokół są sklepy, restauracje, są również odpowiednie dla rodzin z dziećmi.

Kolejne plaże, które opiszę w tym poście rozciągają się od południowej części Monopoli aż do północnej części Capitolo. W Capitolo możesz zobaczyć jeszcze inny typ plaż – długie, piaszczyste, bez skałek, to temat na osobny post 🙂

Żeby dotrzeć do większości plaż poza centrum Monopoli, będziesz potrzebować samochodu. Znalezienie wielu z tych plaż nie jest łatwym zadaniem. Wpisz nazwę plaży w nawigację, zaparkuj samochód, i wyrusz pieszo na poszukiwanie ukrytych plaż.

Niech nie przerażają Cię napisy: „proprieta’ privata” i zakazy wstępu, nie bój się błądzić wśród skałek, wysokich traw, obiecuję, że widok uroczych, ukrytych plaż wynagrodzą trud dotarcia do nich.

 

 

Cala Porta Vecchia

To plaża, która znajduje się w samym sercu starego miasta, i to jest jej największą zaletą, jak i wadą. Jest wąska i piaszczysta, po lewej stronie, pod murami starego miasta, znajdują się duże kamienie, na których również można skorzystać z promieni słońca. W wakacyjnych miesiącach plaża jest zatłoczona przez turystów i mieszkańców miasta. Jest to niestety problem większości plaż w Monopoli, ponieważ są one niewielkie, a bardzo atrakcyjne, przyciągają więc dużą ilość plażowiczów.
Jeśli chcesz w spokoju korzystać z uroków plaż w centrum miasta, wybierz się na wakacje w czerwcu, na początku lipca lub we wrześniu.

 

 

Plaże w Monopoli - Cala Porta Vecchia

 

Plaże w Monopoli - Porta Vecchia

 

 

 

Porto Bianco

Spacerując w kierunku południowym od centrum miasta, znajdziesz małą plażę Cala Cozze. Idąc jeszcze dalej promenadą nadmorską, dotrzesz do bardzo ładnej plaży Porto Bianco.

 

Plaże w Monopoli - Porto Bianco

 

 

 

Porto Rosso

To największa plaża w centrum Monopoli i zdecydowanie najładniejsza. Posiada wygodne zejście dla osób niepełnosprawnych lub dla dzieci w wózkach, obok plaży znajdziesz też poidełko z pitną wodą 🙂

 

Plaże w Monopoli - Porto Rosso

 

Plaże w Monopoli - Porto Rosso

 

 

 

Porto Verde

Może skusisz się na zobaczenie najpiękniejszej, moim zdaniem, plaży w Monopoli? To tylko 10 min. spacerem od Porto Rosso, a ok. 20 min. z centrum miasta. Wyobrażam sobie, że taki spacer przy upałach, jakie są we Włoszech latem, to nie najlepszy pomysł, ale jeśli nie masz możliwości dojazdu samochodem, to warto wybrać się na taki spacer wcześnie rano, lub wieczorem. Plaża o każdej porze dnia pokaże swoje najpiękniejsze oblicze.

Dojście do plaży, tak jak widać na poniższym zdjęciu, to wąska ścieżka prowadząca przez wysokie trawy. Jeśli będziesz miał wątpliwość, czy to prawidłowa droga na jedną z najpiękniejszych plaż w okolicach, to odpowiedź brzmi: TAK! Też miałam wątpliwości, ale widok, która się wyłonił przed moimi oczami, potwierdził, że to DOBRA droga. Ukryta wśród wysokich jasnych ścian skalnych, z miękkim piaskiem, i błękitno-zieloną krystalicznie czystą wodą

 

 

Plaże w Monopoli - Porto Verde

 

Plaże w Monopoli - Porto Verde

 

 

Cala Paradiso

Cala Paradiso to duża, piaszczysta, i jak wskazuje nazwa, rajska plaża. Pierwsza z prywatnych plaż na południe od Monopoli. Prywatna oznacza, że możesz tam wypożyczyć leżak i parasol, a także zjeść i napić się czegoś. Za wstęp na plażę się nie płaci, jest również wyznaczony kawałek plaży dostępnej dla wszystkich.

Plaża znajduje się niedaleko Porto Verde, a spacer z centrum potrwa ok. 30 min. Wejście na plażę jest blisko boisk sportowych.

 

Plaże w Monopoli - Cala Paradiso

 

Plaże w Monopoli - Porto Paradiso

 

Cala Scaletta

Ta mała, klimatyczna plaża znajduje się w okolicy zwanej Porto Paradiso Sud, obok restauracji Copacabana. Po raz kolejny, znalezienie dojścia do plaży nie jest łatwym zadaniem. Spójrz na zdjęcia, pomogą Ci w odnalezieniu ścieżki prowadzącej do plaży.

 

 

Plaże w Monopoli - Cala Scaletta

 

Cala Scaletta – jej nazwa pochodzi od schodów, które prowadzą do małej piaszczystej plaży. Rozejrzyj się dookoła przed zejściem na plaże – niesamowite widoki!

 

Plaże w Monopoli - Cala Scaletta

Cala Tre Buchi

To plaża wykuta w dość wysokich skałach, zejście jest strome. Nie jest to „dzika plaża”, miejsce jest zagospodarowane przez lido, czyli przez mały lokal oraz wypożyczalnię leżaków. Cala Tre Buchi to miejsce z bardziej intymnym klimatem, dno jest kamieniste i skaliste. Zwróć uwagę na wspaniałe miejsce do zrobienia zdjęć, znajdziesz je przy lokalu, po prawej stronie od plaży. Stare, drewniane drzwi z widokiem na błękitne morze, zieloną przyrodę, beżowe skały i rudawą ziemię.

Plaże w Monopoli - Tre Buchi

Plaże w Monopoli - Tre Buchi

 

 

Porto Camicia

Zastanawiam się skąd wzięła się nazwa plaży – Koszula, ale nie znalazłam informacji na ten temat:) Przeczytałam gdzieś natomiast, że plaża ta gości kolonie letnie, więc w wakacje pełna jest dzieci.
Nieduża, piaszczysta plaża z leżakami i parasolami do wypożyczenia.

 

Plaże w Monopoli - Porto Camicia

 

 

 

Lido Due Onde

Plaża prywatna, na której znajduje się lido Purple Beach. To zdecydowanie najbardziej zadbane, duże i dobrze zagospodarowane lido w okolicy. Pełno tu zieleni, jest boisko do siatkówki, scena, parkiet do tańczenia, restauracja, drink bar, leżaki. Miejsce idealne dla młodych, szukających rozrywki, głośnej muzyki i dobrych drinków. Warto wspomnieć, że takie prywatne plaże zaczynają działać mniej więcej od połowy czerwca.

 

Plaże w Monopoli - Purple Beach

 

 

Porto Ghiacciolo

Oddalona 5 km od Monopoli plaża, modna wśród młodych mieszkańców Monopoli i okolic. Jest to plaża niezwykła, ponieważ znajduje się na niej zamek. Cóż, widok jest osobliwy: duża piaszczysta plaża i skąpany w morzu średniowieczny zamek! Dziś zamek jest własnością
prywatną i nie można go zwiedzać. Pozostaje cieszyć się widokiem zamku z plaży lub z morza, co też jest ciekawą atrakcją. Woda w morzu jest zimniejsza niż w okolicznych miejscach, stąd nazwa plaży – Lód.

Również ta plaża jest częściowo prywatna, ma duży parking dostępny dla wszystkich przed wejściem na plażę.

 

Plaże w Monopoli - Porto Ghiacciolo

Plaże w Monopoli - Porto Ghiacciolo

 

 

Lido Santo Stefano

Lido Santo Stefano oddzielne jest od Porto Ghiacciolo zamkiem. Jest to plaża całkowicie prywatna, wstęp kosztuje 10 euro, a wypożyczenie leżaka kolejne 10 euro. Podobno uczęszczana jest przez znanych celebrytów 🙂

Pod koniec maja plaża była nieczynna, ale udało nam się zrobić kilka zdjęć z góry.

 

Plaże w Monopoli - Lido Santo Stefano

Cala Sottile

Ta plaża wygrała w rankingu na najtrudniej dostępną plażę. Znajduje się obok Lido Santo Stefano i obok Campingu Santo Stefano. Będąc klientem campingu masz dostęp do plaży, w innym wypadku możesz poplażować na skałkach.

Plaża dla turystów z campingu jest malutka i piaszczysta, Jest to bardzo spokojne miejsce, sam kemping również fajnie wygląda.

 

Plaże w Monopoli - Cala Sotttile

 

Plaże w Monopoli - Cala Sottile

Cala Verde

Moją podróż po plażach zwieńcza, jedna z ulubionych plaż (obok Porto Verde i Porto Ghiacciolo), Cala Verde. Jak sama nazwa mówi, pełno tu zieleni, natury i spokoju. Bardziej „dzika” niż poprzedniczki, wspaniały spektakl natury, który uwidacznia swoje kolory w popołudniowych godzinach. 

 

Plaże w Monopoli - Cala Verde

Plaże w Monopoli - Cala Verde

Plaże w Monopoli - Cala Verde

 

Która z plaż najbardziej Wam się podoba? Macie jakieś wskazówki, porady, pytania? Piszcie w komentarzach!