Wakacje w Monopoli, czyli w mieście wyjątkowym

Port w Monopoli

Monopoli – „mono polis” – nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza „miasto jedyne, wyjątkowe”, choć Tobie pewnie kojarzy się z kultową grą planszową. Bliżej mu jednak do wyjątkowego miejsca niż do spraw biznesowo-handlowych.

Poznaj Monopoli – idealne miejsce na letnie wakacje i prawdopodobnie najlepszą bazę wypadową do zwiedzania Apulii

Położenie i dojazd

Monopoli jest „farciarzem” jeśli chodzi o położenie. Położone 45 km od Bari – lotniska, a w promieniu 40 km ma wszystkie największe atrakcje w tej części Apulii. 

 • Polignano a mare – uroczy kurort nadmorski, 10 km, dojazd pociągiem Trenitalia
 • Alberobello – bajeczny świat „trulli”, 20 km, dojazd autobusem COTRAP
 • Locorotondo – białe okrągłe miasteczko, 25 km, dojazd autobusem FSE
 • Castellana Grotte – niezwykłe jaskinie, 15 km, dojazd autobusem SITA nr 707
 • Ostuni – najsłynniejsze białe miasto w Apulii, 40 km, dojazd pociągiem Trenitalia
 • Fasano – atrakcje dla dzieci – Zoo Safari, 15 km, dojazd autobusem Marozzi
 • Martina Franca – 40 km, dojazd autobusem FSE
 • Scavi di Egnazia – wykopaliska archeologiczne, 10 km 
 • Capitolo – kurort turystyczny z pięknymi plażami, 10 km 

 

Monopoli mapka

 

Urlop w Monopoli

Monopoli to liczące ok. 50 tys. mieszkańców miasto portowe, które oferuje również długie kilometry plaż i skalistych zatoczek. Monopoli jest dobrze przygotowane dla turystów pod względem bazy noclegowej czy restauracji, ale nie jest skażone przez masową turystykę. Jednym słowem, Monopoli zachowało swój autentyczny charakter i południowy klimat

 

Monopoli co zobaczyć - port

 

Monopoli powstało „na ruinach antycznego miasta Egnazia”, którego pozostałości można podziwiać w Parku Archeologicznym Scavi di Egnazia. Po zniszczeniu tej osady przez barbarzyńcę Totila, ludność przesiedliła się kawałek dalej, do Monopoli. W ciągu wieków miasto zaczęło spełniać funkcje handlowe, stając się przystankiem i „mostem” łączącym dwa główne porty w Apulii – ten w Bari i w Brindisi. Monopoli stało się również obiektem zainteresowania kupców weneckich i hiszpańskich, których wpływy zostawiły ślad w architekturze miasta. Warto poznać tą interesującą mieszankę stylów!

 

Monopoli co zobaczyć - lungomare

 

 

Co zobaczyć w Monopoli

Uliczki starego miasta

Żeby poznać Monopoli trzeba zatrzymać się tam kilka dni. Oddychać atmosferą miasta, pić kawę na tarasie i słuchać głosu dzwonów kościelnych oraz rozmów mieszkańców. A wieczorami spacerować gwarnymi uliczkami starego miasta. Monopoli słynie z bardzo dużej ilości przecznic w nowej części miasta, ale również stare miasto to jeden wielki labirynt. 

 

 

Na starówce są dwa główne place: Piazza Garibaldi oraz Largo Palmieri

Piazza Garibaldi to serce miasta, pełne klimatycznych knajpek oraz barokowych kamieniczek. Najlepsze miejsce na popołudniowe aperitivo lub wieczorną kolację. 

 

Monopoli co zobaczyć - piazza Garibaldi

 

Largo Palmieri to plac, na którym stoi najpiękniejszy budynek w Monopoli – Palazzo Palmieri w stylu barkowym.

Zabytki

W Monopoli na każdym kroku spotkasz zabytkowe kościoły, w ścisłym centrum jest ich aż około 20, w dodatku często sąsiadują ze sobą. Najbardziej interesującymi kościołami są:

 • Katedra Maria Santissima della Madia – zbudowana w XI w. została zmieniona na styl barokowy w XVIII w. i w takiej okazałości możemy oglądać ją dzisiaj. Ciekawostką jest, że po latach został dobudowany do niej wielki mur. Legenda mówi, że powstał on z pomysłu pewnego proboszcza po to, żeby chronił przed silnym wiatrem, który podwiewał sukienki wychodzących z kościoła kobiet.
 • Chiesa del Purgatorio – czyli kościół Czyśćca, gdzie temat śmierci jest wszechobecny. We wnętrzu kościoła, można zobaczyć zabalsamowane ciała 8 osób. 
 • Chiesa di Santa Maria Amalfitiana – w krypcie tego kościoła możesz zobaczyć przykład chiese rupestri, czyli kościołów wykutych w skałach w V – X wieku. 
 • Chiesa di Santa Maria del Soccorso – w podziemiach kościoła również średniowieczny kościół w skale z freskami i ołtarzem. 

 

Monopoli co zobaczyć - katedra

 

Okolice portu

Przenieśmy się do części miasta położonej bezpośrednio nad morzem. Stary port to kultowe miejsce, gdzie każdy, kto odwiedza Monopoli robi sobie tam zdjęcie. To urocze miejsce pełne niebieskich łódek – gozzi – które służą do połowu ośmiornic. Można taką łódkę wynająć, spytaj w punkcie informacji. 

 

 

Podążając w kierunku południowym promenadą wzdłuż morza, spotkasz Zamek – Castello di Carlo V. Obecnie trwa tam wystawa prac graficznych artysty Joan Miró (do 15 lipca 2018).

 

Monopoli co zobaczyć - zamek 

Kontynuując jeszcze dalej na południe, dotrzesz do Cala Portavecchia, czyli do plaży miejskiej. Monopoli oferuje mnóstwo małych plaż, zarówno wzdłuż linii brzegowej miasta, jak i za miastem w kierunku południowym. Podążając na południe promenadą morską, która liczy sobie 13 km, zobaczysz ukryte w skałach plaże, zatoczki i skaliste wybrzeże. Plaże w Monopoli i okolicach to temat na osobny post, który już wkrótce pojawi się na blogu. 

 

Monopoli co zobaczyć - plaża miejska

Monopoli co zobaczyć - Cala Portavecchia

 

 

Gdzie zjeść w Monopoli

 • Vini e Panini – Piazza Garibaldi 35 – czekają tam na Ciebie pyszne przekąski i kanapki
 • Il guazzetto – via Dell’erba 39/41 – kuchnia śródziemnomorska, ryby, owoce morza
 • La Vecchia Taverna – Via Argento 33 – ryby, kuchnia włoska
 • La Locanda sul Porto – Via Cristoforo Colombo 10/11 – dobra kuchnia śródziemnomorska
 • Gelateria Caruso – Piazza Garibaldi 7/8- najlepsze lody w mieście!

 

 

Gdzie spać w Monopoli

Monopoli ma bardzo bogatą ofertę noclegów. Polecam wybrać miejsca noclegowe w małym Bed&Breakfast w uliczkach starego miasta. Pokoje w starych, białych kamieniczkach z tarasem na dachu to świetny wybór. 

 

 

Zachęcam gorąco do odwiedzenia Monopoli i podzielenia się wrażeniami w komentarzu! Niedługo pojawi się wpis o plażach w Monopoli i okolicach, odwiedzaj blog regularnie ;p