Co zobaczyć w Bari?

Bari jest stolicą regionu Apulia, dużym miastem z lotniskiem, dworcami kolejowymi i portem, jest miejscem, do którego docierają turyści z różnych stron świata. Często zadają sobie pytania: Zostać czy uciekać czym prędzej? Co zobaczyć? Co zwiedzić w Bari? Warto? Przekonaj się sam czytając mój mały poradnik!

Bari, miasto przeciwieństw

Bari można kochać albo nienawidzić, to miasto na pewno nie pozostawi Cię obojętnym. Z jednej strony to wielkie miasto południowej części Włoch, i drugie co do ważności pod względem politycznym i ekonomicznym, zaraz po Neapolu. Z drugiej strony Bari to wąskie uliczki i otwarte na oścież drzwi domów, przez które możesz podglądać codzienne życie lokalsów. Dużo ulic jest brudnych, a przy pojemnikach na śmieci zobaczysz porzucone meble i inne niepotrzebne przedmioty o wielkich rozmiarach. Ale wąskie uliczki starego miasta pachną płynem do mycia podłóg i świeżym praniem. Poczujesz tu zapach kebabu, a za chwilę aromat wyjętej z pieca pizzy. Usłyszysz szum morza, a zaraz obok gwar samochodów i uporczywe dźwięki klaksonów. Mieszkańcy starej części miasta żyją leniwie, a w nowej części ludzie pośpiesznie za czymś biegną.

Tak, tak Południe to często sprzeczności i właśnie na tym polega jego urok. Ci, którzy już pokochali południowe Włochy, wiedzą co mam na myśli 🙂

Chcesz wiedzieć więcej o podróżowaniu po Apulii? Zapisz się na mój newsletter, w prezencie otrzymasz mój autorski przewodnik po Bari.

Dowiesz się:

  • jak dostać się do centrum Bari
  • jak poruszać się po regionie
  • gdzie zjeść w Bari
  • dostaniesz plan wycieczki po Bari z opisem najciekawszych miejsc 

.

Co zwiedzić w Bari - San Nicola

Co zwiedzić w Bari i na jak długo się zatrzymać?

W Bari warto zatrzymać się nawet tylko na jeden dzień, jeśli jesteś tam przejazdem. Możesz również potraktować Bari jako świetną bazę wypadową do innych atrakcji Apulii oraz miejsce noclegowe. W każdym razie, nie możesz ominąć tego niezatłoczonego turystami miasta, które zachowało urok południowych Włoch.

Stare miasto

Jeśli zamierasz zwiedzić Bari w jeden dzień, wybierz się do centro storico – starego miasta. Położone jest w miejscu najbardziej wysuniętym na północ Bari – tworzy tzw. cypelek otoczony Adriatykiem. Mój najlepszy sposób na „zwiedzanie” Bari vecchia? Gubienie się w uliczkach starego miasta, wdychanie powietrza pachnącego proszkiem do prania, podglądanie tubylców i podziwianie biało-żółtych kamieniczek.

Co zwiedzić w Bari - Arco San Giuseppe

Piazza degli Innamorati, czyli Plac Zakochanych na Largo Albicocca to jeden z ukrytych skarbów starego miasta i bardzo nastrojowe miejsce, któremu dano nowe życie z pomocą IKEI. Plac został odrestaurowany i ozdobiony dodatkami z IKEI. Wybierz się na spacer  po via Venezia, czyli po murach otaczających stare miasto – widok na port, palmy i morze  to świetne tło do pamiątkowych zdjęć. Do via Venezia najłatwiej dostać się z placu Mercantile, kierując się w prawą stronę.

Co zwiedzić w Bari - Piazza degli Innamorati

Wolisz zwiedzanie Bari rodem z przewodnika turystycznego? Koniecznie wstąp do Bazyliki św. Mikołaja – tak, tego prawdziwego św. Mikołaja, który wcale nie ma białej brody i dużego brzuszka, a jest szczupły i ma ciemną karnację. W bazylice znajdziesz również grób Bony Sforzy i podziemną prawosławną świątynię. Katedra św. Sabina to spektakl architektury romańskiej, a Zamek jest przykładem surowości i potęgi dynastii Szwabskiej.

Co zwiedzić w Bari - zamek

Zjedz panzerotto – smażony pieróg nadziany mozarellą i pomidorami – na jednym z dwóch głównych placów starego miasta – Piazza Mercantile lub Piazza del Ferrarese. Zdecydowanie polecam przechadzanie się po starym mieście zarówno w dzień – wtedy wszystkie miejsca turystyczne są otwarte, jak i wieczorem – aby posmakować lokalnych przysmaków i poczuć atmosferę włoskiego „życia nocnego”.

Chcesz wiedzieć więcej o podróżowaniu po Apulii? Zapisz się na mój newsletter, w prezencie otrzymasz mój autorski przewodnik po Bari.

Dowiesz się:

  • jak dostać się do centrum
  • jak poruszać się po regionie
  • gdzie zjeść
  • dostaniesz plan wycieczki po Bari z opisem najciekawszych miejsc 

.

Nowe miasto

Jeśli zatrzymasz się w Bari na kilka dni, możesz zwiedzić również nowe centrum miasta, przejść po najdłuższym w Europie lungomare, czyli promenadzie nadmorskiej, poplażować na Pane e Pomodoro. Nowsza część miasta (nie taka nowa, bo pochodzi z początku XIX wieku) rozprzestrzenia się na południe od Bari vecchia i ma zupełnie inny charakter. To dzielnica tętniąca życiem, pełna eleganckich kawiarni i luksusowych sklepów.

Co zwiedzić w Bari - teatr Petruzzelli

Teatr Petruzzelli to jeden z najważniejszych teatrów we Włoszech, spotkasz go spacerując po Corso Cavour, a luksusowe sklepy znajdziesz na głównej ulicy „shoppingowej”, czyli via Sparano.

Co zwiedzić w Bari - via Sparano

Wolisz spotkania z naturą niż z konsumpcyjnym stylem nowego centrum Bari? Wybierz się na spacer wzdłuż Lungomare, a po około półgodziny dotrzesz do miejskiej plaży. Apulia jest regionem fantastycznych plaż piaszczystych  i skalistych, jednak ta w Bari niestety do nich nie należy. Plaża Pane e Pomodoro to typowa miejska plaża, bywa zatłoczona i zaśmiecona, dlatego na spędzanie czasu nad morzem polecam wybrać się na północ od Bari, w okolice Trani, lub na południe, w kierunku Polignano a mare.

Ważne informacje, czyli czy Bari jest bezpiecznym miejscem?

Można spotkać opinie, że Bari nie jest bezpiecznym miastem. Ja na szczęście nigdy nie miałam przykrych doświadczeń w tej kwestii, ale słyszałam o sytuacjach kradzieży, dlatego należy szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Co zwiedzić w Bari

W internecie znajdziesz mnóstwo porad dotyczących bezpiecznego podróżowania, przeczytaj i skorzystaj, ja natomiast podpowiem czego unikać w Bari. Nie przebywaj, jeśli nie musisz, wieczorami w okolicy dworca, oraz w dzielnicy Libertà – na zachód od starego miasta. Nie zostawiaj samochodu, w którym walizki są widoczne dla przechodniów, i zabieraj zawsze wszystkie cenne przedmioty i dokumenty z samochodu. Uwaga również na rowery. Zawsze zabezpieczaj je porządnym zapięciem i unikaj parkowania na długi czas w tym samym miejscu. Na plaży możesz zostawić przedmioty osobiste w przechowalni – obok baru udostępnione są darmowe szafki zamykane na klucz dla plażowiczów

Chcesz wiedzieć więcej o podróżowaniu po Apulii? Zapisz się na mój newsletter, w prezencie otrzymasz mój autorski przewodnik po Bari.