Co przywieźć z Apulii?

Co przywieźć z Apulii

Co warto przywieźć z Apulii?

Wspomnienia, piękne zdjęcia i kilka dodatkowych kilogramów.

Pół żartem, pół serio zaczynam ten wpis. Oto lista rzeczy, które warto kupić w Apulii i przywieźć do Polski:

Makaron orecchiette

Z tego rodzaju makaronu słynie Apulia. W restauracjach podają go z cime di rapa, czyli z liśmi rzepy lub z ragù – sosem pomidorowym i mięsem. Orecchiette znajdziesz w sklepach z wyrobami lokalnymi i w każdym supermarkecie. Można kupić je ze świeżego ciasta lub wysuszone.
Pamietaj, że świeży makaron ma krótką datę przydatności do spożycia, i że należy przechowywać go w lodówce. Najlepsze orecchiette sprzedają słynne już mieszkanki starego miasta w  Bari

 

Co przywieźć z Apulii - orecchiette

 

Przekąski taralli

Taralli mają postać kruchego pieczywa i mogą być o różnych smakach, w wersji na słono lub na słodko. Są sklepy, które sprzedają ich kilkaset smaków. Warto wybrać te kupione na jakimś straganie lub u lokalnego sprzedawcy.

 

Co przywieźć z Apulii - taralli

 

Oliwa

Olej z oliwy to kolejny reprezentacyjny produkt Apulii. Region ten jest jednym z największych producentów oliwy we Włoszech. Po dobrą oliwę warto wybrać się do agroturystyki, dotrzeć bezpośrednio do producenta. Można również poszukać regionalnej oliwy w  sklepach spożywczych.

 

Co przywieźć z Apulii - oliwa

 

 

Wino

W regionie uprawia się kilka znanych i docenianych szczepów: Primitivo di Manduria, Negroamaro, Salice Salentino, Nero di Troia. To czerwone wina, idealne na jesienne wieczory podczas wspominania wakacji w Apulii. 

Przeczytaj więcej o winach w tym wpisie!

 

Co przywieźć z Apulii - wino

 

Jak widać z wymienionych wyżej rzeczy, Apulia to idealne miejsce dla fanów gastroturystyki. Co przywieźć z Apulii, oprócz wyrobów spożywczych?

 

Ceramika

Kolebką apulijskiej ceramiki jest miasteczko Grottaglie, niedaleko Taranto. Klasykiem jest pumo pugliese, czyli ozdoba o kształcie wschodzącego pączka róży. Ma symbolizować pomyślność, płodność i nadchodzące zmiany. Dziś, ceramiki przybierają różne formy, i można je kupić w sklepikach z lokalnym rzemiosłem w starych centrach miast. 

 

Co przywieźć z Apulii - ceramika

 

Skórzane wyroby

W Salento, południowej części Apulii, warto kupić skórzaną galanterię. Buty, torebki i inne akcesoria są ręcznie robione i mają korzystne ceny.

 

Co przywieźć z Apulii - wyroby skórzane

 

A Ty, co zazwyczaj przywozisz z podróży?