Ceny w Apulii – noclegi, jedzenie, transport

apulia ceny

Podróże to jedyna rzecz, na którą wydajemy pieniądze, a stajemy się bogatsi – tak zwykło się mówić. Motywujące hasła to jedno, ale chyba każdy przed zaplanowaniem wakacji zadaje sobie pytanie: ile to mnie będzie kosztować?

Skoro czytasz ten post, to pewnie chcesz się dowiedzieć jakie są ceny w Apulii, ile kosztuje nocleg, kolacja w restauracji lub wypożyczenie samochodu. Ogólnie mówi się, że Apulia jest dość tanią metą wakacyjną. Sprawdźmy czy to prawda!

Za punkt odniesienia przyjęłam średni standard zarówno miejsc noclegowych jak i posiłków. Moje obliczenia dotyczą wyjazdu organizowanego na własną rękę w sezonie wakacyjnym.

 

Koszt dojazdu z Polski

Do Bari dolecisz z lotnisk w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Katowicach. Loty obsługują dwie linie lotnicze WizzAir i Ryanair. Ceny biletów tych linii lotniczych to często loteria, ale jeśli masz możliwość dostosowania dat urlopu do cen lotów, to świetnie! Kupując bilet mniej więcej dwa miesiące przed wylotem masz szansę na korzystne ceny, zazwyczaj ok. 400 zł w dwie strony, bez bagażu i dodatkowych usług. Jeśli podróżujesz WizzAirem to polecam dołączenie do klubu zniżkowego, nawet przy jednym locie dla dwóch osób jest to opłacalne, bo zyskujesz min. 40 zł zniżki na każdy lot, a roczne członkowstwo kosztuje 139 zł. Ja mam wykupione członkowstwo i zazwyczaj za loty płacę 130 – 200 zł w dwie strony.

 

Komunikacja 

Wylądowałeś w Bari i co dalej? Koszt przejazdu do centrum to 1,50 €, 4 lub 5 € w zależności od wybranego środka transportu. O tym, jak dojechać z lotniska do centrum Bari pisałam tutaj.

Komunikacja miejska nie będzie potrzebna, ponieważ wszystkie miejsca można obejść pieszo. Musisz wziąć pod uwagę koszty przejazdów do innych miast, jeśli chcesz zwiedzać region. Standardowo za poruszanie się w promieniu 50 km od Bari zapłacisz 10 € za osobę w dwie strony. Wypożyczenie auta wiąże się z wydatkiem 30 € na dzień.

 

Ceny noclegów w Apulii

Nocleg w Bari lub ogólnie w większym mieście jest tańszy od zakwaterowania w nadmorskich miejscowościach. Przykładowe ceny noclegów w wybranych miejscach regionu:

 

Ile kosztuje jedzenie?

Posiłki na mieście są dość tanie, np. za śniadanie zapłacisz mniej niż w Polsce. Włoskie śniadanie to zazwyczaj coś słodkiego i kawa: słodki rogalik – 1,50 €, kawa 1 €, butelka wody 1 €.

Obiad lub kolacja to wydatek równy ok. 20 €, za pizzę zapłacisz 10 €. Oczywiście można zjeść o wiele taniej np. korzystając z bogatej oferty street food. Szukaj nazw trattoria lub osteria, są one zazwyczaj tańsze od restauracji. Smacznym i tanim pomysłem jest również zjedzenie pizzy. Pizzerie jednak otwarte są tylko wieczorami, czasami można znaleźć w menu „pizza a pranzo”, czyli pizza na obiad, oferta skierowana do turystów :). Pamietaj również o „coperto”, czyli opłacie za nakrycie, obsługę itd., które wynosi średnio 1,50 € za osobę.

 

 

Jakie są ceny w sklepach? Chcesz przyrządzić kolację samemu? Za paczkę makaronu zapłacisz 0, 50 €, kilogram pomidorów 2 €, bazylię 2 €, 10 dag parmezanu 2 €, butelkę wina lokalnego 3 €.

 

Ceny w Apulii – kosztorys tygodniowego pobytu

Około 200 € trzeba przeznaczyć na bilety lotnicze, a 50 € na przemieszczanie się między różnymi miejscami w Apulii. Koszt wyżywienia na dzień dla dwóch osób to ok. 60 € przy dwudaniowych posiłkach w restauracjach oraz śniadaniach na mieście. Średni koszt noclegów dla dwóch osób to 500 €, dodatkowe 50 € policzyłam jako różnego rodzaju atrakcje, wejściówki itd.

 

 

Co myślicie o kosztach wakacji w Apulii? Drogo/tanio? Zaznaczam, że pobyt w Apulii może kosztować dwa lub trzy razy więcej, a także połowę obliczonej przeze mnie kwoty. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań, standardów i preferencji. O sposobach na tanie wakacje w Apulii na pewno kiedyś napiszę. Mam kilka trików w zanadrzu ;p