Apulia zimą

Włochy zimą – czy to dobry pomysł? A południowe Włochy? Apulia, obok Sardynii i Sycylii jest najbardziej nasłonecznionym regionem włoskim. Mimo tego, pogoda zimą nie pozwala na kąpiele morskie, co zatem robić w Apulii zimą?

Puglia (…) is far better in the winter. Granted, it’s too cold to swim, but the shops are emptier and the prices are lower. (…) The off-season, October through April, is the time to go.

 

Jaka jest pogoda w Apulii zimą?

Apulia charakteryzuje się klimatem śródziemnomorskim. Lato jest gorące, suche i wietrzne, a zima łagodna i deszczowa. Lipiec jest najcieplejszym miesiącem z temperaturami od 18 do 30 º, styczeń najchłodniejszym – od -1,5 do 4,8 º (dane od: it.climate-data.org).

Faktycznie w miejscach położonych wysoko nad poziomem morza, temperatury spadają poniżej 0, a latem jest tam ok. 20 º. Zauważ, że to są średnie temperatury, i najczęściej są one dużo wyższe, nad morzem w styczniu ok. 5-7 º, a w lipcu powyżej 30. Dzień, w którym piszę ten post, jest jak dotąd najchłodniejszym dniem tej późnej jesieni, a termometr pokazuje 15 º (koniec listopada).

 

Bari zimą

 

Zimą w Apulii dość częste są deszcze i silny wiatr, ale dni słonecznych nie brakuje. Możesz odpocząć tutaj od ostrych polskich mrozów lub zimowych szarości. Czy dla „ciepłolubnych” to nie jest wystarczający powód, żeby zaplanować podróż do Apulii w sezonie zimowym?

Jeśli wygrzewanie twarzy w styczniowych promieniach słońcach nie przekonuje Cię do przyjazdu na południe Włoch, przeczytaj niżej dłuższą listę powodów, dla których warto spędzić kilka zimowych dni w Apulii.

 

Czy powinieneś pojechać do Apulii zimą?

Tak, jeśli:

nie znosisz wysokich temperatur, ale…

chcesz poczuć trochę ciepła zimą

nie cierpisz tłumów turystów (na plażach, w lokalach i w kurortach)

lubisz dobrze zjeść, ale nienawidzisz czekać w kolejce na wolny stolik w restauracji

uwielbiasz zwiedzać i jesteś entuzjastą aktywnego wypoczynku

nie lubisz plażowania

nie przeszkadza Ci spędzenie urlopu w małych, wyludnionych miasteczkach
(małe miasteczka, które latem przeżywają prawdziwy najazd wczasowiczów, zimą są opuszczone, ale mają w sobie coś magicznego)

chcesz podpatrzeć jak żyją mieszkańcy Apulii

masz mały budżet (ceny biletów lotniczych zimą są śmiesznie tanie, a noclegi i lokale poza sezonem również oferują przystępniejsze ceny)

masz wolny weekend i chcesz go spędzić we Włoszech

chcesz spędzić Święta, Sylwestra lub Walentynki w niebanalnym miejscu, gdzie prawdopodobnie nikt z Twoich znajomych jeszcze nie był 😛 

Powodów może być naprawdę dużo. Apulia latem jest idealnym miejscem na spędzenie urlopu w nadmorskich kurortach, ale to zimą pokazuje swoją prawdziwą twarz – tą lokalną, codzienną, bardziej przyjazną. 

 

Apulia zimą to wyjątkowe wydarzenia kulturalne

Już od początku grudnia kolorowe lampki rozświetlają oblicza włoskich miast. Jest to prawdziwy spektakl kolorów. Na ulicach słychać świąteczne nutki, a pachnące kawiarnie zapraszają do skosztowania zimowych słodkości.

Ciekawym wydarzeniem są Presepi viventi – czyli tzw. żywe szopki. Centra miast stają się scenerią dla historii narodzin Chrystusa, zmieniają się w stare Betlejem, a odwiedzający dzięki tym sugestywnym obrazom mogą lepiej przeżyć Święta. Żywe szopki znajdziesz prawie w każdym mieście i miasteczku w Apulii, największą możesz zobaczyć w Tricase, w prowincji Lecce. 

 

Zima w Bari

 

Kolejną atrakcją, którą zobaczysz tylko w okresie świątecznym, jest Mercatino di Natale, czyli jarmark bożonarodzeniowy. To widowisko smaków i kolorów, podczas którego możesz kupić artykuły rzemieślnicze, lokalne jedzenie, ozdoby świąteczne. W 2017 roku, największe jarmarki odbywają się w Fasano, Martina Franca  i Mesagne

 

Bari zimą - jarmark świąteczny

 

Karnawał w Wenecji znają wszyscy, ale nie wszyscy wiedzą, że odbywa się on w wielu regionach Włoch. Na południu największy karnawał zobaczysz w Putignano (40 km na od Bari). W 2018 od końca stycznia do połowy lutego – 28.01, 4.02, 11.02 i 13.02 – ostatni dzień karnawału, możesz uczestniczyć w festach na ulicach Putignano. Koncerty, pokazy, i najważniejsze wydarzenie kończące karnawał – pochód ogromnych figur, które w sarkastyczny, trochę przerażający sposób komentują aktualną sytuację społeczną i polityczną.

 

Karnawał w Putignano

 

Jak widzisz, zimą możesz poznać Apulię zakorzenioną w tradycji, odkryć inne oblicze Włoch.

 

Dwie rzeczy, o których musisz wiedzieć przed przyjazdem zimą do Apulii

Na początku artykułu chwaliłam zimową apulijską pogodę za dużą ilość słońca i łagodne temperatury, ale uwierz mi, że możesz tutaj bardzo zmarznąć. Wyobraź sobie, że po całodziennych wojażach marzysz o tym, żeby wrócić do miejsca noclegu i ugrzać sobie zmarznięte dłonie. Siłą rzeczy, spędzając cały dzień na zewnątrz w temperaturze 7 º, poczujesz chłód. No więc, ogrzewanie we włoskich domach nie jest rzeczą tak oczywistą, jakby się nam, Polakom wydawało. Dlatego zamawiając nocleg, spytaj, czy w pokojach jest ogrzewanie, czy działa, i czy jest dodatkowo płatne. Taka mała rzecz, a może odmienić Twój urlop we Włoszech. 

 

http://www.stradeanas.it

Kolejną sprawą, jeśli podróżujesz samochodem, jest obowiązek posiadania (w bagażniku) łańcuchów na opony. Śnieg w Apulii pojawia się raz na kilka lat, i prawdopodobnie ich nie użyjesz. Ale gdy na południu Włoch spada śnieg, drogi nie są odśnieżane, i wtedy łańcuchy się przydadzą. Wypożyczając samochód, spytaj o łańcuchy, przeczytaj, jak to zrobić i ile to kosztuje.

Uwaga! Posiadanie łańcuchów na opony obowiązuje tylko na niektórych odcinkach dróg, poza miastami (patrz: tabela powyżej). Za brak łańcuchów na tych odcinkach, możesz zapłacić mandat. 

Mam nadzieję, że nabrałeś ochoty na zimowy wypad do Apulii, na blogu znajdziesz trzy plany wycieczek na zimowy weekend. Jeśli byłeś w sezonie zimowym w Apulii, pochwal się w komentarzu!