Apulia w pigułce, czyli 10 rzeczy, które zobaczysz tylko w Apulii

Ten post to charakterystyka Apulii w pigułce. Jeśli wybierasz się do tego regionu po raz pierwszy, dowiesz się co zobaczyć i czego można się spodziewać po Apulii. Będzie trochę o historii, architekturze i krajobrazie. Zaczynamy!

 

1. Krajobraz

Apulia jako jedyny region Włoch ma tak duży dostęp do morza. Otoczona z trzech stron morzem, posiada różnorodne wybrzeże liczące 800 km. Wybrzeże jest bardzo różnorodne: na północy wysokie, klifowe, potem niskie skaliste, oraz bardziej na południe piaszczyste. Jest w czym wybierać, prawda?

Od wschodu i południa Apulię oblewają wody Morza Adriatyckiego, a od zachodu Morza Jońskiego. Symbolicznym miejscem, w którym stykają się te dwa morza jest Leuca. 

 

Plaże w Apulii - Torre dell'Orso

Plaże w Apulii - Vieste w Gargano

 

Wspaniałe podziemne groty możesz podziwiać w Castellana Grotte, a groty morskie w okolicach Polignano a Mare i Castro. Natomiast morskie rezerwaty przyrody w Torre Guaceto, Porto Selvaggio czy Laghi Alimini. Tereny pomiędzy Bari, Brindisi i Taranto, czyli Valle d’Itria to najbardziej zielona część Apulii, pełna lasów i pól uprawnych. 

 

 

2. Katedry romańskie

W Apulii wytworzył się odłam stylu romańskiego w architekturze, nazywany właśnie stylem romańskim apulijskim. Architekci i artyści w tych rejonach w X i XI w., dodali do stylu romańskiego elementy sztuki bizantyjskiej i arabskiej, które miały duże wpływy w Apulii w tamtym czasie. Wielkie, surowe budowle konstruowane z tutejszego kamienia, są jedyne w swoim rodzaju.

Modelem dla innych kosciołów romańskich w Apulii była Bazylika św. Mikołaja w Bari, ale przykłady tego stylu znajdziesz w wielu innych miastach: Bitonto, Trani, Conversano, Ostuni czy Brindisi.

 Apulia ciekawe miejsca - Trani

 

 

 

3. Zamki

Zamki w Apulii to surowe, potężne fortece o geometrycznych kształtach. Wznoszone głównie na przełomie XI i XII w. podczas panowania królów normańskich w Apulii. Spośród wielu zamków w tym regionie, ten w Castel del Monte jest bez watpienia najbardziej niezwykły. Jedyny taki we Włoszech, położony na wzgórzu, z dala od miejsc zamieszkiwanych, o ośmiokątnej bryle i ośmiu ośmiokątnych wieżach. Nie, nie pomyliłam się, osiem to zdecydowanie ulubiona liczba króla Fryderyka II, z polecenia którego, wzniesiono tę budowlę. Wokół tego zamku zrodziło się wiele domysłów, a mało pewności. Do dziś uczeni nie wiedzą skąd taka forma zamku, i do czego on miał służyć.

 

Zamek Castel del Monte

 

 

4. Wieże

Między XV a XVI w. z powodów ciągłych najazdów ziem Apulii, zaczęto budować wieże obronne i obserwacyjne wdłuż wybrzeża. Na całym południu Włoch jest ich 339, a tylko w Apulii aż 96, z czego 80 w Salento. 

 

apulia co zobaczyć

 

 

5. Prehistoria

Człowiek z Altamury, czyli szczątki neandertalczyka sprzed około 200 000 lat, które zawierają najstarsze DNA neandertalczyka, które udało się do tej pory zbadać. Prawie kompletny szkielet człowieka z Altamury został odnaleziony w jaskinii Lamalunga niedaleko Altamury, i właśnie tam dziś można go zobaczyć. 

 

apulia co zobaczyć
źródło: uomodialtamura.it

 

Na terenie Salento zobaczysz największe skupisko megalitów we Włoszech, jest ich aż 20 – 14 tzw. menhirów i 7 dolmenów. 

 

 

6. Muzeum pod gołym niebem

Cała Apulia to jeden wielki park archeologiczny. Dowodem tego są amfiteatr rzymski, który możesz zobaczyć niedaleko Foggi, w miejscowości Lucera, pozostałości portu romańskiego w Egnazia, niedaleko Monopoli oraz w Mesagne

 

apulia co zobaczyć
źródło: famedisud.it

 

 

7. Wiara 

To właśnie w Apulii znajduje się drugie na świecie pod względem liczby odwiedzających sanktuarium – Santa Maria delle Grazie w San Giovanni Rotondo w prowincji Foggi. Wszystko za sprawą Ojca Pio, który w San Giovanni Rotondo był zakonnikiem, tam też spoczywa jego ciało. 

 

apulia co zobaczyć

 

Około roku 1000 w Apulii osiadają ludy, które budowały swoje miasta, domy i również kościoły w skałach. Dziś, głównie w rejonach Taranto, można zobaczyć skalne kościoły o charakterystycznych freskach – chiese rupestre. Kościoły te są położone w miejscach trudno dostępnych, skalistych wzgórzach, albo kanionach, ale możesz też spotkać takie krypty w centrum Monopoli, w podziemiach kościoła Madonna del Soccorso. Wspaniałym przykładem kościołów skalnych jest leżąca w Bazylikacie Matera, którą często turyści odwiedzają podczas pobytu w Apulii. 

 

8. Barok 

W Apulii zobaczysz także barok, w dwóch miastach: Lecce i Martina Franca. Lecce jest pełne budynków z „koronkowymi” balustradkami i pieczołowicie zdobionymi płaskorzeźbami. Barok w Lecce jest specyficzny ze względu na materiał, którego użyto do budowania, czyli obecnego tylko w tamtym rejonie jasno żółty, łatwy do obróbki kamień – pietra leccese. 100 km na północ, barok wygląda już inaczej. W Martina Franca to białe, wapienne budynki z barokowymi ozdobami z ciemniejszego kamienia. 

 

apulia co zobaczyć

apulia co zobaczyć

 

 

9. Trulli

Apulia to jedyne miejsce na świecie gdzie zobaczysz małe domki ze stożkowymi dachami zakończonymi okrągłą bryłą. To nie przypadek, zatem, że zostały one wpisane na listę Unesco. Domki te możesz spotkać przemierzając Valle d’Itria, na ziemiach między Ostuni, Locorotondo, a  największe ich skupisko znajduje się w Alberobello.

 

Alberobello

 

 

10. Wschód

Wpływy kultury arabskiej widać głównie w Salento, na południu regionu. Wiele budowli w stylu bizantyjskim znajduje się w oklicach Otranto, Leuca, a najbardziej raprezentatywnym przykładem jest Villa Sticchi w Santa Cesarea Terme

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da ApuliaNaObcasie (@apulianaobcasie) in data: