10 najciekawszych miejsc w Apulii

Apulia ciekawe miejsca

10 najciekawszych miejsc w Apulii? Dziesięć to zdecydowanie za mało, obcas Włoch ma do zaoferowania naprawdę wiele wspaniałych miejsc dla różnych typów podróżników. Są tu bajkowe plaże idealne na wakacje z rodziną lub przyjaciółmi. Aktywnym wczasowiczom ma wiele do zaoferowania park narodowy Parco delle Murge, a tym nastawionym na rozrywkę polecam zachodnie wybrzeże w okolicach Gallipoli. Ci, którzy lubią zwiedzać znajdą historyczne perełki w każdym zakątku regionu.

Zatem dziesięć miejsc, które opisuję w tym poście to propozycje przede wszystkim dla tych, którzy odwiedzają Apulię po raz pierwszy. Dla tych, którzy chcą się zakochać w tym miejscu i wracać tu często.

 

 

1. Alberobello

Położone 50 km od Bari, bajkowe miasteczko z charakterystycznymi domkami – trulli. Warto skusić się na nocleg w trulli, jedynym takim miejscu na świecie. Przeczytaj więcej o Alberobello.

 

Apulia ciekawe miejsca - Alberobello

 

 

2. Bari – stare miasto

W Bari warto pospacerować wąskimi uliczkami starego miasta. Zobacz koniecznie miejsce kultu św. Mikołaja – Bazylikę św. Mikołaja oraz Katedrę San Sabino. Rozkoszuj się smakiem panzerotto oraz świeżych ryb i owoców morza. Więcej o tym, co warto zobaczyć w Bari przeczytasz tutaj. Skorzystaj z mojego przewodnika po Bari, który pobierzesz za darmo poniżej. Dowiesz się z niego wielu praktycznych informacji na temat transportu i noclegów. Odkryjesz najlepsze restauracje w mieście na każdą kieszeń oraz poznasz historię miasta i jego zabytków.

 

 

 

Apulia ciekawe miejsca - Bari

 

 

3. Gallipoli

Gallipoli to kurort nadmorski, który słynie z najpiękniejszych plaż we Włoszech oraz ulubione miejsce wakacji młodych Włochów – pełno tu dyskotek, pubów, koncertów gwiazd światowego formatu. Poleca jednak omijać je w szczycie sezonu, czyli w połowie sierpnia, z powodu ogromnej ilości turystów, która utrudnia korzystanie z uroków tego miasteczka. Jeszcze jedna rada – najpiękniejsze plaże znajdziesz poza miastem

 

Apulia ciekawe miejsca - Gallipoli

 

 

4. Lecce

Lecce to perła baroku, muzeum pod gołym niebem. Przeczytaj tutaj co warto zwiedzić w Lecce. Niedaleko Lecce znajdują się przepiękne piaszczyste plaże, np. San Foca lub Torre dell’Orso.

 

Apulia ciekawe miejsca - Lecce

 

 

5. Locorotondo

Locorotondo zawdzięcza swoją pięknie brzmiącą nazwę strukturze architektonicznej miasteczka. Stare miasto położone jest na wzgórzu i ma okrągłą formę. Oprócz tego charakteryzuje się białymi kamieniczkami, wąskimi uliczkami i kwiecistymi balkonami. Więcej przeczytasz tutaj.

 

Apulia ciekawe miejsca - Locorotondo

 

 

6. Monopoli

Miasteczko, położone na południe od Bari, ze znaną grą planszową łączy tylko nazwa. Monopoli oferuje bajeczne plaże, widoki zapierające dech w piersiach i smaczną kuchnię śródziemnomorską. Niedaleko znajduje się Capitolo, czyli kurort z najpiękniejszymi plażami w okolicy. 

 

 

Apulia ciekawe miejsca - Monopoli

 

 

 

7. Ostuni

Ostuni to białe miasteczko położone na wzgórzu, z którego rozpościera się widok na turkusowe morze. „Włoskie Santorini”, jak niektórzy je nazywają, oferuje wyjątkową atmosferę południowego miasteczka i niezapomniane doznania wzrokowe. 

 

 

Apulia ciekawe miejsca - Ostuni

 

 

8. Otranto

Otranto położone jest w Salento, czyli w południowej części Apulii. Jest to, obok Gallipoli, główna meta wakacyjna w tej części Włoch. Niezwykle atrakcyjne w sezonie dzięki niezliczonym knajpkom i sklepikom z lokalnymi wyrobami. Wokół miasteczka znajdziesz niezwykłe plaże, a także sugestywne jeziorko, które jest pozostałością po wykopaliskach boksytów. Woda ma zielonkawy kolor, a ziemia pomarańczowy, koniecznie zobacz to miejsce!

 

Apulia ciekawe miejsca - Otranto

 

 

9. Polignano a mare

Polignano położone jest 30 km od Bari, więc dla każdego, kto zatrzyma się w Bari, Polignano to obowiązkowe miejsce do zobaczenia. Stare miasto przeniesie Cię do czasów, kiedy życie toczyło się wolnym rytmem, a ludzie do szczęścia potrzebowali słońca i turkusu morza. Kamienista plaża położona w wąwozie, nad którym wznoszą się budynki to niezapomniany widok. Z wielu tarasów, które rozprzestrzeniają się po mieście, możesz podziwiać cud natury jakim jest morze. Warto wypożyczyć rowerek wodny, żeby móc wpłynąć do grot położonych niedaleko plaży. 

 

 

Apulia ciekawe miejsca - Polignano a mre

 

 

10. Trani

Trani również położone jest niedaleko Bari, z łatwością dotrzesz tu pociągiem. Możesz podziwiać kontrast między głębokim błękitem morza a piaskowym kolorem budynków, w szczególności katedry. 

 

 

Apulia ciekawe miejsca - Trani

 

 

Lista miejsc do zobaczenia w Apulii na razie kończy się tutaj. Niebawem każde z powyższych miejsc opiszę szczegółowo na blogu. Jeśli nie chcesz przegapić nowych artykułów, zapisz się na mój newsletter, a dostaniesz w prezencie przewodnik po Bari mojego autorstwa.  

 

 

Masz swoją listę ulubionych miejsc w Apulii? Podziel się nią w komentarzu!